Sürücüsüz Araçlar İçin Ahlak Makinesi

Mehmet Berkay Önen 11.08.2016

Ahlak makinesi ayağınıza geldi!

Ahlak kelimesi, içinde kullanıldığı cümleye ve kullanan kişinin dünya görüşüne göre çok farklı anlamlara gelebilir. En azından ülkemizde gördüğümüz kadarıyla ahlak göreceli bir şey ve herkes kendi ahlaki yargılarını kendisi geliştiriyor. Kelimenin anlamında kaybolmak bir yana dursun, ahlak aslında insanlar için o kadar da karmaşık bir kavram değil. Bir şeyin ahlaklı mı, yoksa ahlaksız mı olduğu konusunda karar vermemiz çoğu zaman oldukça kolay. Biz insanlarda neredeyse bir refleks halini alan bu süreç, söz konusu yapay zekalar olunca, dünyanın en zor problemlerinden birine dönüşüyor.

Dünyanın dört bir yanından bilim insanları yapay zeka üzerine çalışmalar yürütmeye devam ediyor ve hepsinin de en zorlandıkları konu aslında ahlak kavramını bu yazılımlara nasıl öğretecekleri. Sürücüsüz araçların ihtiyaç duyduğu sensörleri üretmek, kendi kendisine yolunu bulabilen otomobiller geliştirmek aslında bir teknolojik meseleden daha çok bir ahlak meselesi. Bir tehlike ile karşılaştıklarında sürücüsüz araçların nasıl tepkiler vereceğini programlamak, sosyal bilimcileri de bu çalışmaların içine çeken en başlıca etmen.

Sürücüsüz Araçlar İçin Ahlak Makinesi

Size daha önce MIT’nin dünyayı kurtarma planından bahsetmiştik. Her konuda imdadımıza yetişmeyi başaran, birçokları tarafından dünyanın en iyi mühendislik eğitiminin verildiği yer olarak görülen MIT, bu konuda da teknolojiyi geliştirmek için kolları sıvamış ve “Moral Machine” (Ahlak Makinesi) adını verdikleri bir web sitesi üstünden sizin yardımınızı istiyor. Sizden, ölüm ya da ağır yaralanma ile sonuçlanması muhtemel yapay senaryoları ahlak açısından değerlendirmenizi isteyen sistem, daha sonra bu öğrendikleri ile geleceğin sürücüsüz otomobillerini daha ahlaklı kılmayı planlıyor.

Sürücüsüz Araçlar İçin Ahlak Makinesi

Programı isteyen herkes web sitesi üstünden bağlanarak kullanabilir. Fakat yazılım daha ilk sorudan sizi çok ciddi ahlak karmaşalarına sürükleyebilir. Zira, programın sizden istediği ana şey, insan hayatına bir değer biçmeniz. Genç-yaşlı, sabıkalı-sabıkasız, insan-hayvan, kırmızı ışıkta geçen-kırmızı ışıkta geçmeyen gibi kategorileri size farklı senaryolarla oylamaya açan yazılım, bir süre sonra içinden çıkılmaz bir hal alıyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.