Sürekli Tüketseniz Daha Sağlıklı Olacağınız Yiyecekler

Ali İhsan Kaya 12.07.2016

Bu gıdaları günlük yemek listesine eklerseniz, kısa sürede daha zinde hissedeceksiniz.

Sağlıklı olmanın yolunun esas olarak beslenmeden geçtiği herkes tarafından söyleniyor. “Ne kadar sağlıklı beslenirsek o kadar sağlıklı oluruz” felsefesi ile aşağıdaki yiyecekleri tüketerek daha sağlıklı bir yaşama sahip olabilirsiniz.

1. Keten Tohumu


Yapılan araştırmalara göre keten tohumu, önemli miktarda Omega 3 yağ asitlerini içeriyor. Bunun yanında önemli miktarda vitamin ve mineral de bulunduran keten tohumunu günde 20 gram tüketmek öneriliyor. Bu şekilde günlük Omega 3 ve 6 ihtiyacınızı karşılayabilir, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor ve B vitamini de alabilirsiniz. Karbonhidrat miktarı düşük olan keten tohumunu sağlıklı ve önemli yapan bir diğer özelliği ise 100 gramında 27 gram lif bulundurması.

2. Süt Ürünleri


Çok sağlıklı yağlar içeren süt ve süt ürünleri aynı zamanda çok iyi bir enerji kaynağı. Süt ürünleri, sağlıklı ve dengeli yaşam için gerekli vitamin ve mineraller ile kaliteli proteinler barındırır. Bu besinler hakkında yanlış bilinenlerinin başında, sütte bulunan kalsiyumun kilo aldırması ve yağlı süt ürünlerinin kalp hastalıklarına sebep olması söylenebilir. Süt proteininin biyolojik değeri 1.0 üzerinden 0.9 olmakla birlikte, bu değer epey yüksektir. Özellikle spor yapanlar için protein ve kalsiyum açısından en önemli besin kaynaklarından biridir. Faydası saymakla bitmeyecek olan bu besin grubunun günde 3-4 porsiyon olarak tüketimi, optimal kan basıncının sağlanmasında ve sağlığın devam ettirilmesinde önerilmekte.

3. Sağlıklı Yağlar


Balık yağı, tereyağı, zeytin yağı, hindistan cevizi yağı ve keten tohumu yağı gibi yağlar yeteri miktarda tüketildiğinde oldukça faydalı ve sağlıklıdır. Bu yağlar, içerdikleri Omega 3 ve 9 ile vücudu kanser, kalp rahatsızlıkları karaciğer rahatsızlıkları,felç ve depresyon gibi çeşitli hastalıklardan korur. Isıtarak yapacağınız yemeklerde tereyağı ve hindistan cevizi yağı, soğuk yemeklerde zeytinyağı kullanmanız öneriliyor.

4. Meyveler


Özellikle antioksidan özellikleri ve lif kaynağı olması ile meyveler ekstra önem taşır. İçinde fruktoz şekeri bulunduran meyveler, kilo verme dönemlerinde tüketilirken dikkatli olunmalı. Diyet yapmıyorsanız bile meyveleri 1-2 adetten fazla tüketmemeli. Tabii bu durum glisemik indeksi düşük olan yaban mersini gibi antioksidan deposu meyveler için geçerli değil.

5. Kuru Yemişler


Yüksek miktarda sağlıklı yağların yanı sıra yüksek oranda lif ve magnezyum, E vitamini, çinko, bitkisel Omega 3 yağ asitleri ve folik asit gibi vitamin ve mineraller içeren kuru yemişler, söylenenden daha faydalı. Hem tatları enfes hem de sağlığımız için eşsiz bu kuru yemişlerin başında ceviz, badem, fındık, Antep fıstığı, yer fıstığı ve çekirdek geliyor. Sağlıklı olmalarına sağlıklıdır kuru yemişler ama tüketirken aynen meyvelerde olduğu gibi dikkatli olunmalı. 100 gramı 500-600 kalori arasında değiştiği için, tüketirken miktarına dikkat edilmeli. Siz de benim gibi yerken kendini kaptıranlardansanız, ara öğünleriniz için sadece gereği kadarını yanınızda taşımaya başlayabilirsiniz.

6. Sebzeler


Her gün bol bol tüketebileceğimiz, vitamin ve mineral açısından çok zengin olan sebzeler, aynı zamanda zengin lif kaynaklarıdır. Ne kadar çiğ tüketirsek o kadar yararlı oldukları söylenen sebzelerden yaşamak için ihtiyacımız olan çoğu vitamin ve mineralleri alabiliriz. Besleyici özelliklerinin yanında antioksidan özelliği de olan sebzeler, aynı zamanda çok besleyicidir. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre sebzeler kanser, diyabet ve obezite gibi önemli hastalıklardan korunmak için de bir anahtardır.

7. Yumurta


Mükemmel bir protein kaynağı olan yumurta, her ne kadar faydalı olsa da kolesterol etkisi ile tartışılan gıdalar arasındadır. Oysa benim gibi araştıranlar biliyor ki, 1 orta boy yumurta sağlıklı bir kişinin alması gereken günlük kolesterol miktarının yarısını içerir. Omega 3 ve B vitamini açısından da zengin olan yumurta, beyazında bulunan peptit enzimi ile yüksek tansiyonun önüne geçiyor. Son olarak Illinois Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmada her gün yumurta yiyen insanlarının daha fazla enerji harcadığı da tespit edilmiş. Eğer sağlıklı bir yaşama sahip olmak istiyorsanız, yumurta sizin için en iyi besinlerden biri.

8. Balık


Başta fosfor olmak üzere iyot, demir ve kalsiyum açısından da zengin olan balıkta A, D ve B12 vitaminleri de oldukça fazla bulunur. Demir sayesinde kan yapımına, kalsiyum sayesinde kemiklerin büyümesine, A vitamini ile de göz sağlığına yardımcıdır. Folik asit ve Omega 3 yağ asitleri açısından en iyi besin kaynağı olan balıklar, kalp hastalıkları ve felç riskini azaltır, kolesterol metabolizmasını düzenler, bunama ve alzheimer riskini azaltır.

Ali İhsan Kaya


BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.