Sürdürülebilirlik Dünyayı Sarmaya Devam Ediyor

Ece Tuğran 05.09.2016

Dünyaya daha uzun bir ömür biçen sürdürülebilirlik kavramı hızla uygulanmaya ve geliştirilmeye devam ediyor.

Bugüne kadar sürdürülebilirlikle ilgili umut verici gelişmeleri, dahiyane buluşları içeren birkaç yazı yazdım. Yazarken elbette konu hakkında birçok kaynak okudum ve fark ettim ki, bu konu hakkında ne kadar okuyup bilgilenirsem, konuya bir o kadar duyarlı hale geliyorum. Aynı şekilde sizin de (ve tüm insanlığın) ne kadar okursanız dünyanın ekolojik kaygılarını o kadar taşıyacağınız ve farkındalığınızın artacağı kanısındayım. Bu yüzden hem sürdürülebilirliği size unutturmamak adına hem de bu kavramla ortaya çıkan parlak fikirleri bir kez daha sizlerle paylaşmak için buradayım.

Adımlarınız elektrik enerjisine dönüşsün

Elektrik üreten kaldırım taşı, İngiltere merkezli Pavegen adlı şirketin 2009’dan beri üstünde çalıştığı bir proje. Hareket enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren kaldırım taşı için 2009 yılında patent alan şirket, 7 yıllık çalışma sürecinin ve yaklaşık 200 prototip denemesinin sonunda ürünün son ve en gelişmiş halini açıkladı. İsmi Pavegen V3 konulan bu geliştirilmiş ürün temelde 3 işlev üzerine kurulu. En önemli işlevi elbette sürdürülebilir şekilde elektrik enerjisi üretmesi. Bunun yanı sıra akıllı şehirler için veri aktarıcılar sayesinde kablosuz bilgi toplama, yaya trafiğini ölçme hizmetine de sahip. Pavegen V3 maksimum enerji verimi için her yere yerleştirilebilen portatif bir ürün. Ayrıca çevresel hasarlara ve hava olaylarına karşı da dayanıklı.

Sürdürülebilirlik Dünyayı Sarmaya Devam Ediyor
Sürdürülebilirlik Dünyayı Sarmaya Devam Ediyor
Görsel kaynağı: Pavegen

Telefonunuzu rüzgarla şarj edebilirsiniz

Biz akıllı telefonlara bağımlıyız, telefonlar da enerjiye bağımlı. Telefon üreticileri akıllı telefonların şarj ömürlerini uzatmak için uğraşsalar da henüz bizim kullanım çılgınlığımıza yetişecek bir şey bulamadılar. Uzun lafın kısası, bir ayağımız prizlere ve şarj aletlerine bağlı yaşıyoruz. Trinity de rüzgara bağlı yaşıyor. Trinity, taşınabilir bir rüzgar türbini. İçerisinde voltaj dönüştürücü, pil ve enerji akışını sağlayan bir devre bulunduran Trinity, 15-20 km hızla esen rüzgarda bile telefonunuzu şarj edecek kadar enerji üretebiliyor. Telefonunuzu Trinity’nin üzerinde yer alan usb girişi ve bağlantı kablonuzu kullanarak şarj edebiliyorsunuz. Enerji kullanmasanız da Trinity türbini döndüğü sürece rüzgar enerjisini ihtiyacınız olduğunda size sunmak üzere içerisindeki bataryaya depoluyor. 2014’te Kickstarter yardımıyla fon bulan Trinity şu an satışta.

Sürdürülebilirlik Dünyayı Sarmaya Devam Ediyor
Sürdürülebilirlik Dünyayı Sarmaya Devam Ediyor
Görsel kaynağı: Kickstarter

Telefonunuzu sadece rüzgarla değil, akan suyla da şarj edebilirsiniz

Tasarım olarak Trinity ürününe benzese de, Enomad tarafından geliştirilen Estream, enerji üretmek için rüzgarı değil, suyu kullanıyor. Taşınabilir bir su jeneratörü olan Estream durağan olmayan herhangi bir su birikintisinden enerji üretebiliyor. Siz de Estream’deki usb girişini kullanarak telefonunuzu, tabletinizi, video kameralarınızı şarj edebiliyorsunuz. Estream akan suya eriştiği her an enerji üretiyor ve akıntı zayıf olsa bile mobil cihazlarınıza yetecek enerjiyi sağlayabiliyor. Kickstarter’da başlatılan kampanyada yeterli bağışı toplayan Estream’in ne zaman piyasaya sürüleceğini henüz bilemiyoruz.

Sürdürülebilirlik Dünyayı Sarmaya Devam Ediyor
Sürdürülebilirlik Dünyayı Sarmaya Devam Ediyor
Görsel kaynağı: Kickstarter

Hava kirliliğinden üretilen mürekkep

Dünyamızın en büyük sorunlarından biri olan küresel ısınmanın başlıca sebebi, havaya salınan zehirli gazlar ve akabinde oluşan hava kirliliğidir. Bu konuda yeterli farkındalığa ulaşan aydın insanlar, 2013 yılında zehirli gazları işe yarar bir şeye dönüştürmek üzerine çalışmalara başladılar. Çalışmalarının sonucunda motorlu taşıtlardan salınan zehirli gazları geri dönüştürerek zararsız bir mürekkep elde etmeyi başardılar. Adını da Air Ink koydular. Air Ink kalemlerin bir tanesi, bir motorlu taşıtın yaklaşık 45-50 dakika içinde havaya saldığı zehirli gazlardan üretilebiliyor. Şu an piyasaya çıkmak için onay bekleyen ürün duvar resimlerinde ve tablolarda test edildi, sonuçlar bir hayli iç açıcı.

Sürdürülebilirlik Dünyayı Sarmaya Devam Ediyor
Sürdürülebilirlik Dünyayı Sarmaya Devam Ediyor
Sürdürülebilirlik Dünyayı Sarmaya Devam Ediyor
Görsel kaynağı: Graviky Labs

Deriyi hayvanlardan değil, mantarlardan üretiyorlar

MycoWorks, deri üretiminde hayvan kullanımına karşı bir oluşum. Hem çevreye maliyetli, hem de hayvanlar için acı verici olduğu için MycoWorks deri üretiminde mantarların ürettiği miselyumu (mantarların kökü sayılan lifli bir doku) kullanıyor. Deri üretiminde mantar kullanımı standart üretim gibi havaya karbondioksit salmıyor, hayvan öldürmüyor. Ayrıca mantarlardan deri üretimi aşamasında çıkan atık maddeler toprak için gübre haline getirilip değerlendiriliyor. Böylece MycoWorks dünyaya sürdürülebilir bir üretim aşaması sunmuş oluyor. MycoWorks 2017 yılında bir üretim tesisi açmayı hedefliyor. Tesislerinde üretilen derinin hayvan derisiyle aynı fiyatta, hatta daha düşük bile olabileceğini söylüyorlar.

Sürdürülebilirlik Dünyayı Sarmaya Devam Ediyor
Sürdürülebilirlik Dünyayı Sarmaya Devam Ediyor
Görsel kaynağı: MycoWorks

Şimdilik sürdürülebilirlik kavramı adına atılan son adımlar bu şekilde. Yakın zamanda sürdürülebilir ürünlerin tanıtıma ihtiyaç duymayacak kadar normal ve günlük hayatımızın içinde olması umuduyla...

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.