Su Sporları ve Yapılacakları İdeal Yerler

Ali İhsan Kaya 13.06.2016

Mavi sular ve güneş! Su sporlarını denemek isteyenler için yapabileceğiniz sporları ve yapılacakları yerleri listeledik.

Üç tarafı denizlerle çevrili olan canım ülkemiz su sporları için oldukça uygun. Tek başınıza veya takım halinde yapabileceğiniz spor çeşitleri ile denizin altında veya üstünde birçok güzellikle karşılaşabilir, bu sporları hayatınızın merkezine koyabilir ve heyecanı iliklerinize kadar hissedebilirsiniz. Lafı çok uzatmadan, yapabileceğiniz bazı su sporlarını ve Türkiye’de nerelerde bu sporları yapabileceğinizi anlatayım. Tabi bahsettiklerimiz en çok tercih edilenler. Bunların dışında deneyebileceğiniz bir sürü su sporu alanı var.

Dalga Sörfü

Dalga sörfü bir kez deneyenin peşini bırakamadığı muhteşem bir spor olarak söyleniyor. Genelde dev okyanus dalgalarının sahilden gelen güçlü rüzgar sayesinde oyulması ile oluşan yarığın içinde yapılsa da ülkemizde dalga sörfü için uygun epey yer mevcut. Türkiye’de en çok tercih edilen dalga sörfü mekanı İstanbul Şile’dir. Şile dışında Damlataş (Antalya, Alanya), Side (Antalya), Samanduğ ve Arsuz (Hatay) dalga sörfü için en çok tercih edilen yerlerdir.

Rüzgar Sörfü


Yapması cüret, ögrenmesi emek, malzemelerini alması ise yürek isteyen bir spor kendisi. Bisiklet gibi, öğrenildikten sonra unutulmadığı söyleniyor. Rüzgar sörfü için en çok bilinen yer Alaçatı, İzmir. Yılın her günü rüzgar aldığı için dünya çapında fenomen bir plaj haline gelmiş Alaçatı. Tabii burası dışında Bodrum’daki Fener Koyu'nda, Datça ve Akyarlar’da, İstanbul Caddebostan açıklarında, İzmir Ilıca’da, İstanbul’un kuzeyinde bulunan Mimar Sinan Körfezi, Saros Körfezi ve Tuzla-Mercan Sahili’nde bu sporu yapabilirsiniz.

Plaj Voleybolu


Muğla Fethiye’de ve İzmir Foça’da plaj voleybolu oynamak için sahil çok uygun olmakla birlikte, epey de keyifli deniyor. Bu sporu sevenler özellikle bu iki yerde voleybol oynamak için buluşuyorlar.

Kürek Sörfü


Doğallığı ve berraklığı ile Kadın Azmağı Deresi, kürek sörfü için en ideal yer. Burada keyifle gezintiye çıkabilir, sazlıkların arasına girebilir ve su içindeki balıkları da izleyerek spor yapabilirsiniz.

Atlama


Belirli bir yükseklikten atlayıp suya girmeye dayanan spor dalı. Yüksekten korkanlar için adrenalin dolu dakikaların yaşanacağı garanti. Genellikle balıklama atlayış sırasında çeşitli akrobasi hareketleri yapanlar bulunuyor. Türkiye’de Adana, Antalya ve Samsun bölgelerinde bu sporu yapabilecek yerler mevcut. Özellikle Antalya Kaş’ı öneriyorlar. İzlemesi bile heyecan verici olacaktır doğrusu.

Dalgıçlık


Dalgıçlık, su altında kalmak üzere suya dalma sporu; pardon aşkı. Bir balık adam olarak dalgıçlık hakkında daha önce yazdığım yazılarıma buradan ve şuradan ulaşabilirsiniz. Bu sporu yaparken nefes alma aygıtları kullanıldığı gibi, benim gibi bu aygıtlar olmadan da bu spor yapabilirsiniz. Deniz akıntısı, rüzgar, dalga boyu gibi çeşitli şeylere bakıp istediğiniz bir yerde dalabilirsiniz. Öncesinde bir eğitim almanız şart ve oldukça pahalıya patlayan bir spor olsa da her şeye değdiği kesin.

Kano


Kanolarla akıntılı veya durgun sularda yapılabilen spordur. Özellikle Antalya’daki Köprüçay ve Dalaman’da, Artvin’deki Çoruh Nehri ve Berta Çayı’nda, Kayseri’deki Zamantı Irmağı’nda, Mersin’deki Göksu Nehri’nde, Adana’daki Göksu Çayı’nda , Bolu’daki Melen Çayı’nda, Rize’deki Fırtına ve Barhal Dereleri’nde, Erzurum’daki Oltu Çayı’nda kısacası Türkiye’nin birçok yerinde bu sporu yapabilirsiniz. Yapması hem zevkli, hem basit hem de diğer su sporlarına göre daha ucuz ve kolay.

Yelken


Daha çok yarışma ortamlarını sevenlerin sporu olan yelken, zor olan sporlardan biri. Deniz, dalga, akıntı ve rüzgar gibi dış kuvvetlerle hareket eden yelken sporunda akıntı, rüzgar gibi kuvvetler gözle görülemez, hissedilirler ve bunların etkilerini kestirebilmek için deniz üzerinde zaman geçirmek gerekir. Türkiye’de daha çok Çeşme, Bodrum, Marmaris ve Fethiye bu spor için tercih edilse de İstanbul, Bursa, Çanakkale ve Balıkesir’de, yani Ege ve Akdeniz kıyılarında bu sporu yapmak mümkün.

Dediğim gibi, sahillerimiz çoğu su sporuna olanak verir cinsten. O yüzden üşenmeyi ve ertelemeyi bırakıp bir su sporuna başlamanızı şiddetle öneririm. Bir şeyleri düşünmeden, sadece mavi suların serinliği ve güneşin tadını biraz da adrenalin ile yaşamak, inanın paha biçilemez.

Ali İhsan Kaya


Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.