Su, Neden Vücudumuz İçin Vazgeçilmezdir?

Özge Kaya 14.05.2018

Havalar ısınıyor, bünyenin su ihtiyacı artıyor. Peki su, neden sağlık için vazgeçilmezimiz? Bu yazımızda, suyun faydalarını anlatırken, düzenli su içme alışkanlığı kazanmak için önerilerimizi sıralayacağız.

Su, hayati fonksiyonlarımızı yerine getirebilmemiz için oksijenden sonraki en büyük ihtiyaç. Yemek yemeden birkaç haftaya kadar canlılığımızı sürdürebilirken, su içmeden ancak birkaç gün dayanabiliriz.

Yetişkin bir insan vücudunun yaklaşık 3’te 2’si sudan oluşur ve bu oran yaş ilerledikçe düşmeye başlar. Tabii, burada insan vücudunu içi su dolu bir balon gibi düşünmemek gerekir. Vücudumuzdaki su oranının yüksekliği, insanın temel yapı taşı olan hücrelerin büyük ölçüde su içermesinden kaynaklanır.


Gün içinde yaklaşık 1-1,5 litre su kaybederiz. Bu da vücudun su dengesini korumak için günde en az 2-2,5 litre su tüketmemiz gerektiği anlamına gelir. Sıcak havalarda ya da egzersiz yaptığımız günlerde vücuttaki su atımı artacağı için almamız gereken su miktarı da artar. Ayrıca; çay, kahve, kola gibi kafeinli içecekler su kaybına neden olur.

Gelelim, suyun yaşama fonksiyonuna ek faydalarına:


Kilo vermeyi kolaylaştırır.


Su, her türlü diyet listesinin en büyük destekçisidir. Yağ yakımını destekleyerek kilo vermeyi hızlandırır ve tokluk hissi verir.


Cilde iyi gelir.


Cildimiz, vücudumuzdaki en büyük organ. Yeterli su tüketimi, cildin kuruyarak kırışmasını önlemeye ve genç kalmasına yardımcı olur.


Susuzluk, stres ve dikkat eksikliğini tetikler


Gün içinde yaşadığımız stresin ya da dikkat eksikliğinin nedeni yetersiz su tüketimi olabilir. Vücut kaybettiği suyu geri kazanamadığında ilk alarm veren organ beyin olur. Baş ağrısının bile olası nedenlerinden birincisi yetersiz su tüketimidir.


Peki, su kaybına uğradığımızı nasıl anlarız?


Bu sorunun cevabı çok basit: Susamak! Yukarıda su kaybı durumunda ilk alarm veren organın beyin olduğunu söylemiştik. Vücuttaki su oranı azaldığında, beynimiz susama sinyalleri göndererek bize su içmemiz gerektiğini hatırlatır.

Bir sonraki belirti, idrarın renginin koyulaşmasıdır. Susuzluk devam ederse, yine yukarıda belirttiğimiz baş ağrısı, dikkat eksikliği gibi belirtilerle kendini gösterir.

Su tüketiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise vücudun ihtiyacı olan suyu gün içine yayarak almak. Yani bir saat içinde içeceğiniz 10 bardak su, fazladan tuvalet ihtiyacı dışında bir şey getirmez. Ancak, 1-2 saatte bir birer bardak su içmek vücudunuzun daha fazla su tutmasını sağlayacaktır.


Gün içinde su içmeyi unutmamak için şu önerilerden faydalanabilirsiniz:


• En çok vakit geçirdiğiniz yerlerde mutlaka bir şişe su bulunsun. (Çalışma masasında, yatak başucunda, vs.)

• Uyanır uyanmaz ve yatağa girmeden hemen önce birer bardak su için.

• Yemeğe başlamadan önce ya da yemek sırasında su için, böylece tokluk hissiyle birlikte daha az yediğinizi de fark edeceksiniz.

• Özellikle sıcak havalarda, çantanıza mutlaka bir şişe su alın ve ara ara birkaç yudum da olsa için. Mutlaka etkisini göreceksiniz.

• Son olarak, “Ben yine de unutuyorum” diyorsanız, akıllı telefonlar için vücudun günlük su ihtiyacını hesaplayan ve sizin belirlediğiniz aralıklarla hatırlatma gönderen uygulamalardan da yararlanabilirsiniz.


Özge Kaya


Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.