Su İçin Azizim!

Ali İhsan Kaya 31.08.2016

Biz de herkes gibi günde şu kadar litre su için diyeceğiz ve bunu siz düzenli su içicisi olana kadar da yapacağız.

Mahrum kalındığında bir insanı en hızlı öldüren ikinci öğe sudur. Tahmin edeceğiniz üzere birincisi oksijen. Besin tüketmeden günlerce dayanabilsek de su tüketmeden sadece birkaç gün hayatta kalabiliyoruz. Yaşa ve cinsiyete bağlı olmakla birlikte bir insan vücudunun yüzde yetmiş ikisi sudan oluşabiliyor. Bu oran yetişkin insanlarda yaklaşık olarak yüzde elli dokuz. Neden düzenli olarak su tüketmemiz gerektiğine biraz daha bilimsel yaklaşalım.

Su İçin Azizim!

Su, besinlerin sindirilmesi, emilimi ve hücreler arasında taşınmasında aktif olarak rol almaktadır. Vücut sistemimizin çalışmasını ve bu çalışmanın sonucunda oluşan zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Vücut ısısının denetlenmesindeki rolü gerçekten oldukça önemlidir. Yaz aylarında vücut ısısını düşürmek, kış aylarında ise artırmak için bolca su içilmelidir. Özellikle nemli ve sıcak havalardaki su kaybının fazla olması nedeniyle su alınmasına ayrıca dikkat edilmelidir. Ayrıca eklemlerin kayganlığını sağlayarak hareket etmemizde bizlere yardımcı olmaktadır.

Su İçin Azizim!

Su içme davranışlarına gelecek olursak; her sabah güne su içerek başlanmalı ve su hep görünür bir yerde tutularak, su içme isteği gelmese dahi içilmelidir. Özellikle egzersiz yapanlar bolca su tüketmeye dikkat etmelidirler. Çünkü egzersizler sırasında terleme yoluyla çok fazla su dışarı atılmaktadır. Su tüketmeyi alışkanlık haline getirmek için her tuvaletten sonra da su tüketebilirsiniz. Günde iki buçuk litre civarında su tüketilmesini şiddetle öneriyoruz. Gün içerisinde tükettiğimiz sıvıları su yerine koymamakta fayda var. Örneğin kahve içtiğinizde, içeriğindeki diüretik etkisiyle daha fazla idrar çıkışı, dolayısıyla su çıkışı yapmış olursunuz. Bu nedenle sadece su olarak 2.5 litreden bahsediyoruz.

Son olarak içilen suyun da kalitesinden bahsetmek gerektiğini düşünüyoruz. Sağlık Bakanlığından onaylı suları tüketmek, sağlıklı su içtiğinizin bir göstergesi olabilir. Sağlık Bakanlığından onaylı sular zararlı bakteriler, zehirli materyaller ve kimyasallar içermemektedir.

Bu içeriğin üzerine bir bardak su içilir. Yapıştırın azizim!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.