Stuart Davis Retrospektifi Geliyor!

Amanda Aman 04.09.2016

O, modernizmin öncülerinden rengarek bir Kübist.

Whitney Amerikan Sanat Müzesi ve National Gallery of Art birlikte bir Stuart Davis retrospektifi düzenliyor. Amerikanın ilk modern sanatçılarından kabul edilen, Pop Art hareketinin öncülerinden Davis'in, 1920'lerdeki erken dönem çalışmalarından tüketim nesnelerine odaklandığı 1960'lara kadar 100'den fazla eseri sergileniyor.

Stuart Davis Retrospektifi Geliyor!

Amerikalı ressam Stuart Davis adeta bir çelişkiler insanı. Eserleri pek çok dualite barındırıyor: Büyüleyici tabloları somut olduğu kadar soyut da. Estetik ve politika kavramlarıyla yoğrulmuş objeler ise geometrik ama figüratif. Davis eserlerindeki dinamizm ve canlı renklerin füzyonu dolayısıyla ne tamamen soyut tarafta kalabildi ne de figürasyondan kopabildi.

Stuart Davis Retrospektifi Geliyor!

1894 doğumlu Davis, sanat ile dolu bir ortamda büyüdü. Annesi heykeltraş, babası grafik tasarımcı ve ortamı sayesinde pek çok sanatçı ile çalışma fırsatı bulduğu Philadephia gazetesinin sanat editörü idi. Sanata olan ilgisi aile tarafından desteklendi, 16 yaşında okulu bırakıp New York'ta yer alan Robert Henri Sanat Akademisi'ne kaydoldu. Burada aldığı, spontanlığın teşvik edildiği ileri görüşlü, açık fikirli eğitim sayesinde dönemin gelişmekte olan akımlarını özgürce icra etti. Genç Davis 1917 yılında New York'ta ilk kişisel sergisini açtı. Kübist soyutlama üzerine denemelerinin sonucu Amerikan kübizmine yeni bir soluk getirdi. Hayatının bir bölümünü kafe ve sokak manzaralı litograflar üzerine çalıştığı Paris'te geçirdi, Amerika'ya dönüşünde duvar resimleri yaptı ve sanat öğrencilerine dersler verdi. 1951 yılında Yale Üniversitesi'nde çalışıyordu.

Stuart Davis Retrospektifi Geliyor!

Kompozisyonlarında genellikle kentsel sahneden soyutlanmış, düzleştirilmiş formların kombinasyonlarını çalıştı. Eserlerinde tanıdık yapı ve objeler sivri köşeli, düzleştirilmiş şekillere dönüştürülmüştür. Kübik formlara müzik ile yoğrulmuş, geniş, renkli desenler ve kompozisyonu vurgulayan aktif çizgiler eşlik eder. Caz ve swing müziği resim sanatı ile bağlayan ilk sanatçıdır kendisi. Kullandığı parlak, titreşimli renkler, etkileyici çizgiler ve tekrarlanan şekiller görsel bir ritm yaratır. Tıpkı caz ruhunun bir parçası olan doğaçlama gibi.

Stuart Davis Retrospektifi Geliyor!

Serginin Whitney Amerikan Sanat Müzesi'nde gerçekleştirilmesi hiç de şaşırtıcı değil. Stuart Davis, Gertrude Vanderbilt Whitney'nin yakın arkadaşlarından ve favori sanatçılarından. Aynı zamanda Whitney Studio Club'ın kurucu üyelerinden. Hatta 1926 yılındaki ilk solo sergisini bu kurumda gerçekleştirdi. Dönemin idealize edilen yaşam biçimi pastorali seçmek yerine sokakların serseri çocuğu olmayı seçti, New York sokakları ve Newark'ın sıcak caz mekanlarından beslendi.

Stuart Davis Retrospektifi Geliyor!
Stuart Davis Retrospektifi Geliyor!

1920'lerde var olan fikirleri coşkulu caz döneminden 70'lere uzanan üretim hayatında yok olmayıp güçlü kaldı. İzleyiciye bu fenomeni sürekli hatırlatabilmek adına küratörler Barbara Haskell ve Harry Cooper, yeni ve eski işleri yan yana sergilemeye karar verdiler.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.