Stres Saçı Beyazlatır Mı?

Ece Soylu 14.09.2016

Stres ve biyolojimiz arasındaki ilişki sandığımızdan çok daha karmaşık.

Stres ile saç beyazlaması arasında ilişki olup olmadığı uzun yıllardan beri tartışılan bir konu. Bilim çevreleri de bu konuda biraz ikileme düşmüşe benziyor. Çünkü bu etkinin dolaylı olmasına daha sıcak bakılmasının yanında ‘hangi stres’ sorusu da akıllara takılıyor. Zira, çoğumuzun sandığının aksine stresin de çeşitleri var.

Saça rengini veren madde nedir?

Saça rengini veren, melanosit adı verilen maddedir. Bu madde sayesinde renk pigmentleri saç diplerinden tüm saç teline ulaşır. Yaşlanma ile birlikte melanosit maddesi azalmaya başlar ve pigmentlerin saça ulaşımını engeller. Vücutta meydana gelen bu hasar oksidatif stres olarak adlandırılır. Yaşlanmanın doğal bir sonucu olarak tüm vücut hücrelerinde gerçekleşen bu durumun bildiğimiz stresle pek alakası yoktur. Oksidatif stresin buradaki anlamı, vücut dengesinin sağlanması için işlev gören bir hücrenin görevini yerine getirememesidir. Yaşlanmayla birlikte tıpkı melanositte olduğu gibi vücudumuzdaki birçok aktif madde bozulmaya maruz kalacaktır.

Stres Saçı Beyazlatır Mı?
Kaynak: Pinterest

Yaşlanma ile meydana gelen saç beyazlamasının arkasında yatan neden melanositin oksidatif stresten etkilenmesidir. Peki, duygusal anlamda yaşanan stres oksidatif stres halini tetikler mi?

Uzmanlara göre ikisi arasındaki ilişkiyi açık bir şekilde ortaya koyan herhangi bir veri bulunmuyor. Ancak, geçmişte yapılmış bazı araştırmalar oksidatif stresin duygusal strese neden olduğunu işaret ediyor. Bu durumun ters yönlü işleyişini kanıtlayan güçlü bir araştırma sonucu olmamasına rağmen, oksidatif stresin duygusal stresi tetikliyor oluşu bilim insanlarını ikileme düşürüyor. Ayrıca saç telimizin renginden önce stres ile ilgili endişelenmemiz gereken çok daha ciddi bir durum var. Global Dermatology Institute in Florida’da dermatoloji uzmanı olan Kate Horowitz stresin saç dökülmesini ciddi oranda tetiklediğini söylüyor. Üstelik, bu konuda destekleyici yeterince bilimsel veri mevcut.

Yine de stresin saç rengi üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığını söylemek için çok erken. Bilim insanları da dahil hepimize bu olasılığı düşündürecek birkaç veri mevcut.

Psikolojik stres yaşıyorsanız...

Harvard Üniversitesi’nde 2007 yılında yapılmış bir araştırma sonucuna göre düzenli strese maruz kalan insanlarda oldukça reaktif bir molekül olan serbest radikallerin miktarı artıyor. Bu molekül melanin üretimi reaksiyonlarına karışarak üretimi sınırlandırıyor. Bazı uzmanlar ise stres türlerine dikkat çekiyor. Psikolojik ve duygusal stres olarak iki farklı stres tanımı bulunuyor. Bu iki stresin saç beyazlaması üzerinde farklı etkilerinin olabileceğini söyleyen uzmanlar aynı zamanda bu iki stresin birbirinden ayırt edilmesinin de zor olduğunu belirtiyorlar. Yakın dönemdeki bir araştırmada ise, IRF4 isimli bir genin direkt olarak saç beyazlamasıyla ilişkili olduğu tespit edilmiş. Bu da, bu geni taşıyanların saç beyazlamasına daha yatkın olduğu anlamına geliyor. Ancak bu genin işlevini tetikleyen de yine birçok çevresel faktör bulunuyor. Hava kirliliği, düzensiz beslenme, sigara kullanımı gibi çevresel faktörler hem stres seviyenizi hem de ilintili olduğu düşünülen IRF4 geninizi tetikleyebilir. Tüm araştırmalara rağmen hala soru işaretlerinin bulunmasının sebebi ise bu araştırmaların dar bir skalada yapılması. Daha genel yargılara varmak için geniş çaplı araştırmalara ihtiyaç duyuluyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.