Stephen Hawking: Uzaylılar Kapıyı Çalarlarsa Cevap Vermemeliyiz

Oğuz Taktak 24.09.2016

“Kristof Kolomb ile karşılaşan Kızılderililerin durumuna düşebiliriz.”

Ünlü fizikçi Stephen Hawking, uzaylıların bizlerle iletişime geçmesi halinde onların mesajlarına karşı dikkatli davranması gerektiğini söyledi. Hawking, “Gelişmiş bir uygarlıkla karşılamamız halinde Kristof Kolomb ile karşılaşan Kızılderililerin durumuna düşebiliriz. Bildiğiniz gibi, o işin sonu iyi olmamıştı” dedi.

USA Today’in verdiği habere göre Hawking, CuriosityStream dijital video platformunda yeni yayınlanan 25 dakikalık bir belgeselde, “evrende en sevdiği yerleri” anlattı.

Stephen Hawking: Uzaylılar Kapıyı Çalarlarsa Cevap Vermemeliyiz

Uzayda keşfedilen ve Dünya’ya benzeyen gezegen sayısının her geçen gün arttığını belirten Hawking, “Bunların bazıları ateş ve lavdan oluşan yaşanamaz cehennemler, bazıları ise ölmekte olan yıldızların öldürücü X ışınlarına maruz kalarak oluşmuş devasa elmaslar. Ama bazıları Dünyamız gibi” dedi. Yaşama uygun olabilecek en yakın gezegenin Gliese 832c olduğunu belirten Hawking, “Bu gezegen nefes kesici görünüyor, kütlesi dünyanın 5 katı” ifadesini kullandı. Gliese’nin Dünya’dakine yakın sıcaklıklara ve sıvı halde suya sahip olduğu keşfedilirse, yaşam bulma ihtimali de artacak.

Uzaylılar da bizi görecek mi? Görürlerse ne yapmalı?

Ancak uzayda zeki bir yaşam formu keşfedilmesi veya onların bize mesaj göndermesi durumunda insanoğlu ne yapmalı?

Hawking, “Onlarca cevap vermek konusunda dikkatli davranmak gerekiyor” diye cevap verdi. Buna örnek olarak da Kristof Kolomb ile karşılaşan Amerikan yerlilerini ve karşılaştıkları hüzünlü akıbeti gösterdi.

Uzayda zeki yaşamın keşfedilmesi halinde bunun tarihin en büyük bilimsel keşfi olacağını söyleyen Hawking şöyle devam etti:

“Bu keşif bizi değişime zorlayacaktır. Evrende benzersiz bir yerimiz olduğu fikrinden uzaklaşıp daha merhametli ve daha alçakgönüllü davranmaya başlayacağız.”

Haberin İngilizce tam metni için buraya bakabilirsiniz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.