Şşş, Dizim Başlıyor

Zafer Babal 21.08.2016

Koltuk, hazır. Kumanda, tamam. Kalkış için hazırız kaptan!

Akşam oldu ve eve geldiniz. Sevdiğiniz dizinin başlamasına da zaten çok az kaldı. Hatta geçen hafta izlediğiniz bölüm çok güzeldi, bir de özetini izleyeyim dediniz. Özet izlenirse yemeğe vakit kalmayacaktı ve "akıllıca(!)" bir kararla yiyecekleriniz tepsideki yerini çoktan aldı bile. Aileyle yenilecek akşam yemeğini atlasanız da nasıl olsa aileniz hep "yayındaydı" ama diziler sadece haftada bir kez yayınlanıyordu. Bazen kimin kimi kumanda ettiğini bilemediğimiz kumandanıza uzandınız. Sevilen dizi sayesinde, diziyi yayınlayan kanal da gönlünüzde taht kurmuştu. Sevenleri ayırmamak için kanal sıranızın başında dizinizin kanalı bulunuyordu (bu şerefi çoktan hak etmişti zaten). Ardından salonunuzun en manzaralı köşesinden, açılan gözleriyle sizi izlemeye başladı televizyonunuz. Ya da siz onu izlemeye başladınız, sanırım doğrusu bu ifadeydi.

Şşş, Dizim Başlıyor

Derken, özetin bitmesine yakın, çocuğunuz koltuğun dibinde baş gösterdi. Hangi ara o kadar yakına gelmişti bu çocuk? Boyu da artık koltuğun tepesine kadar ulaşıyordu. Ne de hızlı uzuyordu zamane çocukları. Göz açıp kapayıncaya dek büyüyorlardı! Yine parlak zekanız sayesinde çocuğunuzun istediği şeyin, istenilen şey her ne olursa olsun, annesinde bulunduğunu belirttiniz ona. Şöyle biraz elinizle de yön verince oğlunuza, anneye gönderilmek üzere adrese teslim postanız hazırdı. Derken özet bitti; tepsinin mutfağa bırakılması, tuvalet molası ve pijamalar için doğru zamandı. Özetin bitmesine yakın ev hükümdarlığının tahtı sayılan, televizyonu en iyi gören koltuğa kurulmuştunuz bile. Reklamlarla birlikte üç saat, reklamsız bir buçuk saatlik dizinizi gözünüzü kırpmadan izlerken, hanımın sorduğu sorulara otomatik cevap tadında karşılıklar vererek televizyonu kapadınız. Yerinizden kalktığınızda çocuğunuz çoktan yatmış, eşiniz de günün yorgunluğuyla bilmem kaçıncı uykusundaydı. Diziniz de bittiğine göre artık yatağa gitmenin vakti gelmişti. Heyecan dolu bir bölüm daha bitmiş, çoktan bir sonraki bölümle ilgili tahminlerinize başlamıştınız zihninizde. Bu düşüncelerle uykuya dalarken yarınki diziniz aklınıza geliverdi. Bir tebessüm belirdi dudaklarınızda ve siz uy(utul)urken gün sona ermişti.

Şşş, Dizim Başlıyor

Meraklısına Notlar:

Türkiye’de RTÜK’ün ve “Deloitte Türkiye”nin televizyon izleyicileri arasında yaptığı araştırmalar sonucunda elde edilen bilgiler şu şekildedir:

  • Televizyon izleyicilerinin %89,8’i dizi izlediğini belirtmiştir.
  • Televizyon kanallarında öncelikli olarak yayınlanılması istenen program türünün birincisi %86,3 ile TV dizileridir.
  • Her sezon yayına giren dizi sayısı ortalama 60 – 70 arasında değişmektedir.
  • Prime time süresinde (18.00 – 24.00 arası) dizi yayınlarının diğer program türlerine oranı %62,5’tir.
  • Ülkemizde yayınlanan TV dizilerinin %60’ı 120 – 180 dakika aralığında uzunluğa sahiptir.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.