Sporla Birlikte Yapılmaması Gereken Beslenme Hataları

Ali İhsan Kaya 10.05.2016

Spor sağlıklı yaşamın en önemli unsurlarından biri. Ama tek başına kilo korumak, yağ yakmak, kas kütlesi artırmak için, kısacası istediğimiz o fit görünüme ulaşmak için yeterli değil.

Spor, kilo korumak, yağ yakmak, kas kütlesi artırmak; yani kısacası, istediğimiz o fit görünüme ulaşmak için gerekli olsa da tek başına yeterli değil. Beslenmeye dikkat etmeden, sadece spor yaparak istediğimiz sonuçları almak oldukça zor. Yanlışlara düşmeden, en etkili şekilde forma girmek için işte birkaç tüyo.


1. Mesele karbonhidrat almamak değil, kaliteli olanlarını tüketmek

Çoğu kişi karbonhidrat almamak gerektiğini söylese de hiç tüketmemeyi değil, pirinç, tahıl ürünleri, meyve ve patates gibi kaliteli karbonhidrat bulunduran besinleri tüketmeyi ihmal etmemeliyiz.


2. Takviye besinleri olması gerektiğinden çok alma isteği

Vitamin ve mineral açısından zengin, protein içeren veya performans artıcı çeşitli takviyeler kullanıyorsak, ne az ne de çok, "olması gerektiği kadar" almalıyız. "Fazla alırsam daha çabuk sonuç alırım" düşüncesiyle vedalaşırsanız iyi edersiniz.


3. Hızlı kilo vermek olay değil

Mühim olan, o muhteşem formda sürekli kalabilmek. Bu sebeple kısa sürede çok kilo vereceğiniz diyet ve egzersiz programları yerine daha uzun sürede, daha az kilo vererek hayatınıza mutlu devam edeceğiniz programları uygulamak.


4. Kaloriye takılıp kısıtlama yapmak doğru değil.

Spor yapanlar kaloriye takılıp gereğinden az enerji alırsa, yağ yakıp kas yapacağım derken, var olan kaslarından olabilirler. Diyet ile sporun amacının birbirine uyumu bu noktada çok önemli. Yağ oranını düşürüp kas kütlesi kazanmak istiyorsanız, yaptığınız egzersizleri göz önünde bulundurarak, gün içinde harcayacağınız enerjiden daha az tüketmemelisiniz.


5. Yağ yakıcı ve metabolizma hızlandırıcı yiyeceklerin hunharca tüketmek

Doğru beslenme ile birlikte ara öğünlerde yağ yakıp metabolizma hızlandıran yiyecekleri tüketmek doğru olabilir. Ama “Daha fazla ananas yersem daha çok yağ yakarım!” gibi bir durum maalesef söz konusu değil. Keşke bu kadar basit olsaydı! Bu besinler ile metabolizmanın bir nebze hızlandırılması mümkün. Ancak fazlasının tüketilmesi aksine kilo aldırabilir.


6. Atıştırmalıklar ile öğünleri geçiştirme

Düzenli öğünlerle beslenmek yerine, sürekli az az atıştırmalıkların peşinden gidilmemeli. Bu durumda sandığınızdan daha fazla yiyip kilo bile alabilirsiniz. Günde 3 öğün tüketmeye odaklanıp sabahları daha fazla, öğlen ve akşam yemeklerinde ise kahvaltıdan daha küçük öğünlere yönelmekte fayda var.


Ali İhsan Kaya


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.