Spordan 2 Hafta Uzak Kaldığınızda Vücudunuzda Gerçekleşen 5 Değişim

Bıyıklılar Ekibi 13.10.2017

Kış geldi, sporu yayma zamanı. Değil mi? Değil! Bakın o kadar uğraştığınız her şey iki haftalık kısa bir sürede nasıl zayi oluyor.

Kas kütleniz azalmaya başlıyor


Hareketsiz kaldığınız 3 gün, kas liflerinizin yağ yakma kapasitesini düşürüyor. Bu da güçten düşmeniz anlamına geliyor. Özellikle karın kasları, hızla özelliğini kaybeden bir grup.


Forma girmeniz 2 kat zorlaşıyor


Çalışmaya alışmış kasların tatilden sonra kendini toparlamaya başlaması, hiç çalışmamış kaslardan iki kat daha fazla zaman alıyor. Ayrıca yine çalışmaya alışmış kasların tatil dönemini telafi etme süresi, tatilin iki katı. Yani bir aylık bir es verdiyseniz, bunu telafi etmeniz iki ay sürecek.


Abur cubur isteğiniz artıyor


Sporun verdiği güç ve endorfine alışan bünyeniz, bunların eksikliğini telafi etmek için sizi yüksek karbonhidrata, özellikle de şekere yöneltiyor. Şekere hayır diyebilseniz bile artık daha az yemeniz gerekecek, çünkü bazal metabolizma hızınız düşmeye başladı bile.


Stres seviyeniz artıyor


Egzersiz, endorfin salgılamanıza yol açar. Bünyeniz, alışkın olduğu doğal yolla salgılanan endorfini iki hafta süreyle almadığında huzursuzlanmaya başlar. Yani stres düzeyiniz artar.


Uykunuz kaçıyor


Doğal bir ağrı kesici olan endorfine bağımlı bünyeniz, dozunu almadığı zaman uyumakta zorlanmaya başlar.

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.