Sporcular için Meyve Zamanları

Ali İhsan Kaya 28.08.2016

Hangi meyveyi, ne zaman tüketirseniz sağlık ve spor açısından daha çok verim alırsınız? İşte tavsiyeler…

Meyveler, yapısında bulundurduğu şeker nedeniyle birçok insanın korkulu rüyası. Fakat korkulu rüya olması gereken konu aşırı meyve tüketimi. Meyvelerin belirlenen miktarlarda ve belirlenen zamanlarda tüketilmesinde fayda var. Özellikle gece geç saatlerde meyve tüketilmemeli. Yapısındaki fruktozun direkt olarak kaslar tarafından kullanılamaması sporcuların meyvelerden kaçınmasına neden oluyor. Karaciğer fruktozu glikojene çevirerek kasların kullanımına sunuyor. Glikojen deposu dolu olduğunda fruktoz yağa çevriliyor ve yağ hücrelerinin artmasına neden oluyor. Bu nedenle meyvelerin tüketim zamanları oldukça önemli. İşte sabah uyanınca, antrenman önce ve antrenman sonrası tüketebileceğiniz meyveler…

Sporcular için Meyve Zamanları

Sabah Meyveleri

Meyve yemek için en ideal zaman aslında sabah saatleridir. Günün ilk öğününde tükettiğiniz meyvelerin yağa dönüşme ihtimali yoktur. Çünkü uyuduğunuz süre boyunca karaciğeriniz glikoz üretmiş ve bünyesinde bulunan glikojen miktarını da azaltmıştır. Bu dönemde vücudunuz kas yakmaktadır. Kas yakımını engellemek için sabahları meyve tüketmek oldukça etkili bir yöntemdir. Sabahları dahi olsa tüketilen meyve miktarları kesinlikle abartılmamalıdır. Ananas, kavun, portakal ve muz sabah saatlerinde tüketebileceğiniz meyvelerin başını çekiyor.

Sporcular için Meyve Zamanları

Antrenman Öncesi

Antrenmandan önce meyve yemek antrenman esnasında fayda da sağlayabilir, zarar da. Antrenmandan 30-60 dakika önce tükettiğiniz meyve, eğer son birkaç saattir karbonhidrat almadıysanız oldukça pozitif etkili. Eksilen glikojen depolarının dolmasını sağlıyor ve antrenman esnasında kaslarınızın ihtiyacı olan glikojenin üretilmesini sağlıyor. Fakat meyve tüketiminden kısa bir süre önce karbonhidrat almışsanız yediğiniz meyveler yağa dönüşüyor. Öncesinde karbonhidrat almamak şartıyla antrenman öncesinde armut, karpuz, çilek, kavun, üzüm, ahududu veya elma tüketebilirsiniz.

Sporcular için Meyve Zamanları

Antrenman Sonrası

Antrenmana dolu glikojen deposu ile başlasanız bile, antrenman sırasında glikojen deponuzu eksilttiniz. Eksilen glikojen deponuzu antrenman sonrasında meyve ile doldurmanızın hiçbir sakıncası yok. Kiraz, üzüm, şeftali, çilek, ahududu ve elma antrenman sonrası tüketebileceğiniz meyvelerin başını çekiyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.