Spencer Tunick: Hull’ın Denizi

Bihter Kartheuser 29.07.2016

Çıplaklık hiç bu kadar doğal olmamıştı!

Birleşik Krallık’ın 2017 Kültür Başkenti olan Hull, 9 Temmuz’da Ferens Art Gallery’nin aracılığıyla maviye büründü. Mavinin dört farklı tonunu ciltlerinde taşıyan 3200 çıplak beden, bir denizcilik kenti olan Hull’ın denizini temsil etmek üzere sokaklara yayıldı. “The Sea of Hull” (Hull’ın Denizi) olarak adlandırılan bu proje, Amerikalı fotoğrafçı Spencer Tunick’e ait. Projenin fotoğrafları 2017 yılında galeride görülebilecek.

Projeye dahil olan kişiler, Tunick’in projesinde yer almanın topluluk olma hissini tekrar kendilerine hatırlattığını, doğayla ve varoluşla olan bağlarını tekrar hatırladıklarını söylüyorlar. Toplumsal kaygılardan uzak, cinsel arzuların kişileri yönetmediği, en saf ve savunmasız halleriyle birbirlerine bakabiliyor ve dokunabiliyor olmak ciddi bir özgürlük duygusu getiriyor olsa gerek!

Yerleştirmelerinde çıplak bedenler kullanan Tunick, dünya çapında hem sosyologların hem de sanat eleştirmenlerinin yoğun ilgisini çekiyor. Tunick çalışmalarında genellikle sanayi öncesini ve varoluşsal unsurların öncesini temsil ediyor. Doğanın kültürle savaşını sahneleyen Tunick, işlerinde sosyal, politik ve yasal mevzuları ele alıyor. Tunick, çıplak insan bedenlerini kamusal alanlarda kullandığı projeleri için onlarca ve binlerce insanı gönüllü olmaya davet ediyor. Bu buluşmaların ardından ortaya çıkan fotoğraflar, heykel ile performans sanatının içe içe geçtiği, adeta yeni bir alana işaret ediyor.

Tunick’in bu cesur tavrı şüphesiz başına yasal problemler de açıyor. 1992’den bu yana beş kez New York’ta açık hava çekimleri yüzünden tutuklandıktan sonra Tunick, bir süre bu konuda mücadele veriyor, ardından çalışmalarını ülke dışında sürdürmeye devam ediyor. Projeleri dünyanın önde gelen galerilerinde sergileniyor. Tunick’in işleriyle ilgili detaylı bilgiye web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Tunick’in Twitter hesabından "The Sea of Hull"ın çekim gününe ait kareler...

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.