SpaceX ve Tekrar Kullanılabilen Roketler

Mehmet Berkay Önen 15.08.2016

SpaceX ve Falcon 9 roketi ile uzay araştırmaları artık çok daha ucuz olacak!

Uzay her geçen gün biz insanlar için daha da çok bilgi sahibi olduğumuz bir yer haline geliyor. Mars’a ve Ay’a gönderilen keşif robotları, Uluslarası Uzay İstasyonu’na sık sık yapılan seyahatler derken, uzayda hareket etmek artık eskisinden çok daha kolay. Ama bütün gelişmelere rağmen uzay araştırmaları ve seyahatleri halen çok yüksek paralara mal oluyorlar. Ayrıca, uzay seyahatlerinden kâr edebilmeyi daha tam olarak başarabilmiş de değiliz. Uzay çalışmalarının asıl amacı para kazanmak olmasa da dünyadaki her şeyde olduğu gibi, bu konuda da ekonomik kısıtlar büyük rol oynuyor. İşte tam da burada imdadımıza favori mucidimiz Elon Musk yetişiyor.

SpaceX ve Tekrar Kullanılabilen Roketler

SpaceX Elon Musk tarafından kurulan Amerikan menşeli bir uzay araştırmaları şirketi. NASA tarafından çok az sayıda şirkete tanınan özel uzay araştırmaları yapabilme iznine de sahip olan şirket tekrar kullanılabilen roketler geliştirerek uzayı daha erişilebilir kılmaya çalışıyor. Günümüz uzay çalışmalarında kullanılan roketler ya da uzay araçları sadece bir kez kullanılabiliyor. Bu da seyahatlerin maliyetinin astronomik rakamlara çıkmasına sebep oluyor.

SpaceX ve Tekrar Kullanılabilen Roketler

Uzunca bir süredir tekrardan kullanılabilir roket teknolojisi üstüne çalışan SpaceX, bu amacını gerçekleştirebilmek için defalarca kez başarısız deneylerden ders çıkarmak zorunda kaldı.

Fakat, başarısızlıklardan ders çıkarmayı çok iyi bilen SpaceX mühendisleri 14 Ağustos günü altıncı roketi de sağ salim deniz üzerinde kurulan bir platforma indirmeyi başararak kendi başarılarını taçlandırdılar.

Şimdi sıra başarıyla suya indirilen roketleri tekrar kullanılacak hale getirmekte. Uzaya çıkan roketi tekrardan sağ salim dünyaya döndürmeyi başaran ekibin şimdiki hedefi bu roketlerden birini tekrar ateşleyerek uzaya yollamak. Kendilerine başarılar diliyoruz!

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.