Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Mülteci Sorunu Hakkında Konuştu

Ezgi Özkurt 13.07.2016

"Mülteci krizinde uluslararası toplumu sorumluluğa çağırıyoruz."

Çin Dönem Başkanlığı kapsamında düzenlenen G20 Çalışma ve İstihdam Bakanları Toplantısı devam ediyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, iki günü kapsayan organizasyonun ilk gününde üç oturumda katılımcılara seslendi. Bu konuşmaların ilkinde sosyal taraflar (B20 ve L20) ile G20 etkileşim gruplarına (C20, T20, W20 ve Y20) hitap eden Soylu, "sosyal diyalog" kavramının önemine dikkati çekti.

Soylu, sosyal diyaloğun günümüz bilgi toplumlarında, ülkelerin ekonomik ve sosyal sorunlarının çözümünde ve geleceğe ilişkin politika ve stratejilerin oluşturulmasında en temel araç haline geldiğini belirtti.

G20'de ise eş-başkan sıfatıyla konuşan Soylu, günümüzde karşılaşılan sorunların çoğunun küresel olduğunu dile getirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Mülteci Sorunu Hakkında Konuştu

"Mülteci krizinin tek bir ülkenin başa çıkamayacağı pek çok boyutu vardır. Bu nedenle uluslararası toplumun da bu yükü ve sorumluğu paylaşmasını bekliyoruz."

Küresel iş birliğinin gerekliliğini vurgulayan Soylu, göç ve mülteci sorununun çalışma hayatı için önemli sonuçları olduğuna değindi ve krizleri aşmanın öncelikli yolunun insan unsurunu merkeze alan bir anlayış ortaya koymak olduğunun altını çizdi.

Yatırım ortamının iyileştirilmesini sağlayacak tedbirler paketi

Toplantının "Yeterli İş İmkanlarının Yaratılması" konulu oturumunda söz alan Bakan Soylu, istihdam bakanlarının en önemli önceliklerinin kaliteli işlere imkan verecek ortamı sağlamak, işsizlerin istihdama hızlı geçişlerini ve iş gücü piyasasına daha fazla katılmalarını sağlamak, eksik istihdamı ve kayıt dışılığı azaltmak olması gerektiğini belirtti.

Yatırım ortamının iyileştirilmesini sağlayacak tedbirler paketini hayata geçirmek üzere olduklarını hatırlatan Soylu, bu düzenlemenin Türkiye'de yatırım ve üretimin önünün açılmasına katkı sağlayacağını, yatırımcıların maliyetini azaltacağını ve doğrudan yabancı yatırımların karşılaştıkları sıkıntılara kapsamlı çözümler getireceğini kaydetti.

G20 Çalışma ve İstihdam Bakanları Toplantısı, bugün yapılacak oturum sonrası Bakanlar Bildirgesi'nin kabul edilmesi ile sona erecek.


Kaynak: AA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.