Soylent İle Tanışın!

Laird Raz Ludd 23.09.2016

Yemek yapmayı sevmiyor musunuz? Ne yiyeceğinizi bilemiyor musunuz? Yemeyin!

Beslenmeniz için bizden çok da farklı olmayan hayvanların, fabrikadan farksız yerlerde, oldukça kötü koşullarda yetiştirilip katledilmesine karşı olabilirsiniz. Diğer taraftan, 12.000 yıldır vazgeçilmez sandığımız tarım denen saçmalık için, doğanın yok edilmesinin, birçok hayvanın sistematik olarak katledilmesinin ve toprağın zehirlenmesinin de gerektiğini, hayatta kalmak için her yolun mübah olduğunu da düşünebilirsiniz. Beslenme üzerine geliştirdiğiniz teoriler için en yakın arkadaşlarınızla sürekli tartışıyor da olabilirsiniz. Lakin bütün bu tartışmalar ve doğa katliamı çok da gerekli değil artık çünkü artık Soylent geldi!

Soylent İle Tanışın!

Soylent nedir?

Soylent ismini Harry Harrison'un 1966 yılında yazdığı '' Yer Açın! Yer Açın!'' (Metis Bilimkurgu'dan çıkmıştır. Orijinal adı ''Make Room! Make Room!''dur) isimli romanındaki soya ve mercimek (İngilizcesi lentil'dir) karışımı besin maddesinden almıştır. (Oysa ismini aynı kitaptan esinlenerek çekilen 1977 filmi Açlık / Soylent Green isimli filmden alması biraz iğrenç olurdu sanırım). Rob Rhinehart tarafından 2013 yılında icat edilmiş ve günlük besin ihtiyacımızın tamamını içeren bir karışımdır. Herhangi bir öğün yerine bir şişe veya bir bardak soylent içerek, hem yiyecek alışverişi, mutfak işleri ve yemenin kendisi gibi vakit alan (!) işlerden kurtulmuş hem de normal beslenmeye kıyasla çok daha az para harcamış olursunuz. Üstelik abonelik sistemiyle Soylent alışverişini bile aklınızdan çıkarabilirsiniz. Böylece arkadaşlarınızla dışarı çıktığınızda, yemek yerken kimse kimseye katil veya inek demez. Hatta cebinizde kalan parayla daha sık gezebilirsiniz!

Beslenme ihtiyacını karşılıyor

Besin ihtiyacımız karşılandığında acıkmamamızın yanında canımızın atıştırmayı da istemeyeceğimizi tahmin ediyorduk fakat bunu denemeyi kimsenin gözü yememişti. Soylent sayesinde 2013'ten beri binlerce insan tabaklarını kaldırdı. 400 kcal (günlük kalori ihtiyacımızın %20'si) taşıyan küçük şişelerde geldiği için buzdolaplarının ve elektrik faturalarının da küçülmesi muhtemel. Tabii daha az yer kapladığı için Soylent'in toz formunu da tercih edebilirsiniz.

Soylent İle Tanışın!

Yemek? İçecek? Besleyici? Nasıl yani?

Öte yandan sindirim sistemimizin doğru çalışabilmesi için ara sıra lifli besinler tüketmemiz gerekmektedir. Yani sadece Soylent'in ilk halini içerek hayatta kalmanız pek de mümkün değildi. Bu nedenle Soylent sadece ana ürünü geliştirmekle kalmadı, ürün kataloğunu genişleterek bir bar da ekledi. Yani sadece içerek değil, bazen barlarından yiyerek gayet sağlıklı yaşamak mümkün. Ancak her bünyenin ihtiyaçları aynı olmadığı için ve/veya üretici firmaya güvenmeyenler için insanların kendi tariflerini yapıp paylaştıkları bir sayfaları da var (mesela ben bu tarife kapsaisin ekleyerek metabolizmamı da hızlandırmayı düşünüyorum ama benim amaçlarımdan biri de kilo vermek).

Soylent İle Tanışın!

Ancak Soylent'in erkeklerde kadınlara kıyasla daha kolay yemeğin yerine geçtiğini de belirtmeliyim. Yapılan bir araştırma erkeklerin aktif olarak yemek yememeyi düşündüğünde açlığının azaldığını ancak kadınlarda böyle birşey olmadığını gösteriyor. Ancak bu, kadınlar Soylent içemez anlamına gelmiyor tabii. Soylent bu sorunu da düşünüp kadınlar için formül de sunuyor. Ben eşimi çikolataya benzeyen bar formuyla ikna etmeye çalıştım ki o da günlük ihtiyacımızın 1/5'ini karşılıyor ve acil durumlar için çantaya üç dört tane atabiliyorsunuz.

Soylent İle Tanışın!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.