SoundCloud’a Alıcı Çıktı: Spotify

Taner Turna 01.10.2016

Son dönemde artan kullanıcı sayısı ve birçok yenilik ile karşımıza çıkan Spotify, bu sefer gözünü SoundCloud’a dikti.

İyiden iyiye fokurdamaya başlayan dijital müzik piyasasının zirvesinde yer alan Spotify, büyük bir adım daha atmak üzere. Daha yeni, 40 milyon aktif kullanıcı sayısını geride bıraktığını duyurarak gövde gösterisi yapan Spotify’ın, SoundCloud’u satın almak için görüşmelere başladığı bilgisi ortalıkta dolanmaya başladı. En yakın rakibi Apple Music'in 17 milyon paralı kullanıcıya sahip olduğunu hatırlatırsak kendilerinin neden market lideri olduğu daha iyi anlaşılabilir.

Bir yandan kişiselleştirilmiş şarkı listeleri diğer yandan sürekli artan editöryel içerikleri sayesinde kullanıcıları ile dinamik bağ kuran Spotify, büyüme stratejilerini oldukça etkileyecek bir hamle yapmak üzere. Geçtiğimiz Mart ayında ücretli üyelik servisini duyuran SoundCloud, geride kalan sürede bu alanda yeterliilerlemeyi sağlayamadı. (Tıpkı son yıllarda yaptıkları diğer atılımlar gibi.) Plak şirketleri ile olan telif anlaşmalarında ve ücretli kullanım konusunda arşivlerini sınırlayarak büyük sorunlarla karşı karşıya kalan SoundCloud, süreci iyi yönetemediği için çokça eleştiriye maruz kalmıştı. Durum bu haldeyken Spotify, neden milyonlarca doları SoundCloud’a yatırma derdinde?

SoundCloud’a Alıcı Çıktı: Spotify

İlk olarak şu bilgiyi vermek lazım. SoundCloud, 2015 yılının başında resmi olarak 175 milyon aylık aktif kullanıcıya sahip olduğunu duyurdu. Bu sayı, ne o dönemde ne de şimdi hiçbir müzik platformunun ulaşamadığı bir istatistik. Ayrıca SoundCloud’un avantajlı olduğu bir diğer konu ise en başından beri olan "şarkı yükleme" özelliği ile ortaya çıkardığı "bedroom musician" kavramı ve bunun yansıması olarak milyonlarca özgün parçalık bir arşiv. Yaklaşık bir sayı vermek gerekirse 125 milyonluk bir arşivden söz ediyoruz. Sırf bu iki ana etken bile SoundCloud’u oldukça cazip kılabiliyor.

Teknoloji dünyasında birçok asılsız haber ortaya çıkabiliyor. Tıpkı daha önce Apple Music‘in TIDAL ile yakınlaştığı dedikodusu gibi. Sonuç olarak her iki taraf da durumu yalanlamıştı. Bakalım Spotify’ın SoundCloud için attığı bu dev adım ne kadar gerçeği yansıtıyor. Hep birlikte göreceğiz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.