Sotheby's, Bowie'yi Ağırlıyor

Amanda Aman 29.07.2016

Bowie’nin özel koleksiyonu, sanatseverlerle buluşuyor.

Efsanevi müzisyen David Bowie’nin özel koleksiyonu, 200'ü aşkın sanat eseri dahil olmak üzere yaklaşık 400 parçadan oluşuyor. Açık artırmanın ev sahipliğini müzayede dünyasının önde gelen şirketi Sotheby’s yapıyor.

Sotheby's, Bowie'yi Ağırlıyor

Eserlerin çoğu, Frank Auerbach, Damien Hirst, Henry Moore ve Graham Sutherland gibi 20. yüzyılın önemli İngiliz sanatçılara ait. Koleksiyon, Jean Micheal Basquiat ve Marchel Duchamp gibi modern sanata damgasını vurmuş duayenlerden, 1965 yılında RR 126 Radiophonograph’ı tasarlayan Pier Giacomo ve Achille Castiglioni’ye uzanan geniş bir yelpaze sunuyor.

Sotheby's, Bowie'yi Ağırlıyor
Sotheby's, Bowie'yi Ağırlıyor

Bowie’nin kendine has estetik algısı ve ince zevkleri ile şekillenen koleksiyonda pek çok farklı, ünlü veya az bilinen sanatçıya ait, birbirinden bağımsız, eklektik eser yer alıyor. Profesyonel adlandırılmayan, akademi ve kültür hiyerarşisine karşı duran, kendi kendini yetiştiren sanatçıların dahil olduğu outsider art, güncel Afrika sanatı, ekspresyonizm ve sürrealizm akımından örneklere rastlamak mümkün. David Bowie’nin az bilinen fakat kimliğinin bir parçası olan sanat koleksiyonerliği gün yüzüne çıkıyor.

Sotheby's, Bowie'yi Ağırlıyor
Sotheby's, Bowie'yi Ağırlıyor

Sotheby's Avrupa Başkanı Oliver Barker, bu müzayedenin oldukça özel olduğunu vurguluyor. Müzayedeler ortalama 3 gün sürerken, Bowie için ayrılan zaman dilimi 10 gün. Satışlar 1-10 Kasım arası, Sotheby’s New Bond Street Galerisi'nde düzenlenecek, üç parti halinde yapılacak. Olağanüstü koleksiyon, on günlük etkinlik öncesinde ise New York, Los Angeles ve Hong Kong’da sergilenecek. Koleksiyonerler, uzmanlar, sanat severler ve Bowie severler için kaçırılmayacak bir fırsat.

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.