Sosyal Medyayı Bıraktın Mı Canım?

Venüslüler Ekibi 28.05.2018

Sosyal medyanın gerçek yaşam olmadığını ve hesaplarını kapatacağını söyleyen kızı biliyorsunuz. Peki takdir mi ediyorsunuz, işin içinde bir bit yeniği mi arıyorsunuz?

Geçtiğimiz hafta internet, Essena Oneill isimli 19'luk Instagram modelinin ani aydınlanmasıyla çalkalandı. Essena, yıllardır giyinip süslenip verdiği pozların, giymek için para aldığı kıyafetlerin, her fotoğrafta binlercesi bulunan kalplerin gerçek olmadığını ağlamaklı tavırlarla anlattı ve bir web sitesi açıp büyük oyunu bozmaya karar verdiğini belirtti.
Herkes bu kız çocuğunu takdir eder, sosyal medyanın yapaylığından şikayet eder ve paylaştıkları makaleler sayesinde like'ları toplarken, biz tek kaşımızı kaldırıp bir düşündük: Bu kız ne yapmaya çalışıyor?


Çünkü fesat insanlarız. Öküzün altında buzağı aramak bizim işimiz.
Olan biten hakkında kısa bir özet geçelim: Essena Oneill'in 612.000 kişi tarafından takip edilen bir Instagram hesabı vardı. Ayrıca diğer sosyal medya platformlarında da aktifti. 27 Ekim'de Instagram fotoğraflarının altına, görünenlerin gerçek olmadığını, o fotoğrafların aslında nasıl çekildiğini, göbeğini düzgün göstermek için ne kadar aç kaldığını, hangi markanın elbisesini giyip ne kadar para kazandığını anlatan yazılar yazmaya başladı. Her şeyin koca bir yalandan ibaret olduğunu ve bir bağımlı gibi like peşinde koştuğu için sosyal medya hesaplarını kapatacağını bir videoyla açıkladı. Bununla birlikte veganlığı, çevreciliği, cinsiyet eşitliğini ve bir kısım sosyal meseleleri konu alan bir web sitesi açtığını duyurdu.


Sonra gelsin haberler, takdirler, paylaşımlar...
Videoda ve web sitesinde dikkatimizi çeken bazı noktalar oldu. Öncelikle Essena, kirasını ödeyemediğini ve onun gibi düşünen insanlardan destek istediğini söylüyordu. Tam olarak hangi amaçla bağış topladığını açıkçası anlayamadık. Sosyal medyayı delirmiş gibi kullanmamak veya bu bilinci yaymak için birine para vermeyi hayli saçma bulduk.
Web sitesi ise ayrı bir hikaye. Essena'nın kapattığını söylediği (ve her zamankinden fazla takipçi kazandığı) Instagram hesabındaki tüm fotoğraflar ve daha fazlası bu sitede yer alıyor. Eskiden Youtube'da paylaştığı videolar yerine web sitesinde video paylaşıyor. Belki artık bir Snapchat hesabı yok ama zaten Snapchat pek de içerik paylaşımına açık bir platform değil. Üstüne üstlük, daha düne kadar Essena Oneill diye birinin varlığından habersiz olan herkes, artık onu "sosyal medyayı bırakan güzel kız" olarak tanıyor. Dolayısıyla fesatlığımız tuttu, komplo teorisi ürettik.
Acaba Essena bir girişim peşinde olabilir mi? Viral etkili bir video hazırlayıp yeni ve "gerçek" yaşamını bir gelir kapısı olarak sunuyor, tavrına hayran kalan yüz binlerce kişiyi bizzat karşı olduğu sosyal medya üzerinden kandırıyor olabilir mi? Birkaç ay sonra paracıkları toplamış olan eski Instagram modelini bir vegan restoran ya da yaşam koçluğu merkezi açarken görecek miyiz?
Bunlar bizim aklımıza takılan sorular. Ne dersiniz? Essena samimi bir şekilde aydınlandı mı, yoksa gözünü sosyal medya hakkında hali hazırda olumsuz düşüncelere sahip olan kişilerin cebine mi dikti?


Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.