Sonbahardaki Yılbaşı

Nural Özel 03.10.2016

Güze beyaz bir sayfa açıyoruz.

Garip bir başlık ve alt metin ile garip bir açılış yaptığımın farkındayım, lakin bunların düşüncelerimi tam olarak karşıladıklarını düşünüyorum. Önceki eylül ve ekimlerden farklı olarak, bu seneki Eylül ve Ekim beni farklı hissiyatlara yöneltti. Belki olaya azcık duygusal yaklaşıyor olabilirim, o yüzden siz "Yahu kardeşim, 2 tane ay işte, nesinden bahsedeceksin!" demeden ben hemen düşüncelerimi aktarmaya başlayayım.

Sonbahardaki Yılbaşı

Eylül ve Ekim, sonbahar başlangıcıdır, bilirsiniz. Sonbaharınsa farklı bir ambiyansı, duygusu, kendisine has bir mistik yönü vardır. Genelde aşk şarkılarına konu olur, ayrılıklar olsun vesaire. Ama sonbaharın sadece bundan ibaret olduğunu düşünmüyorum. Tabii birçok kişi için yaz tatilinin sonu ve öğrencilik ya da meslek hayatına geri dönüş anlamına da geldiğini düşünürsek ve ayrılıkları, hatta günün erken kararması ve iklimin canlılığını kısmen yitirmesini de işin içine katarsak, sonbaharın genel olarak pesimizm veya melankoliyi çağrıştırdığını söyleyebiliriz. Ama bu, madalyonun sadece bir yarısı, sonbaharın göz önüne alınması gereken bir diğer yanının daha olduğunu düşünüyorum.

Sonbahardaki Yılbaşı

Sonbahar dönemi, bir geçiş dönemi

Sonbahar, bir yandan yaz mevsiminin cıvıltısını kaybettiği dönem olsa da bir yandan da kışın huzuru ve sessizliğini içinde barındırır, ona gebedir. Tıpkı hayatta da iniş ve çıkışların olduğu gibi. Sonbaharsa, bu iniş ve çıkışlar arasındaki bir geçiş dönemi gibi. Ve geçiş dönemleri önemlidir. Keza tercihleriniz size ileri de götürebilir geri de. Şöyle ki kimyasal reaksiyonlarda bile iki stabil durum arasında bir "kararsız hal" vardır, buna geçiş dönemi diyebiliriz. Ve bu kararsız halde - reaksiyonun gerçekleştiği sistemin koşullarına bağlı olarak - reaksiyon başlangıç haline de geri dönebilir veyahut reaksiyonu tamamlayıp yeni bir bütün oluşturur; "Hidrojen + Oksijen = Su" olduğu gibi. Kısacası, bu geçiş döneminin sonunda 2 tane olası sonuç var: Önceki Stabil (Eski) Hale Geri Dönmek veya Sonraki (Yeni) Stabil Hale Doğru İleri Gitmek. Tabii burada bahsedeceğim tüm bu olayı sadece kimyasal reaksiyonlara indirmek yetersiz, o yüzden "kimyasal reaksiyonları" basit bir örnek olarak görebilirsiniz.

Sonbahardaki Yılbaşı

Ben, insanların geçiş dönemlerinde olduğu bu durumları, kimyasal reaksiyonların "kararsız hal"ine benzetiyorum. Ve sonbahar mevsimi de insanları genelde bu "geçiş dönemleri"ne sürüklüyor biraz. İlk paragrafta da bahsettiğim gibi yeni bir dönem başlıyor aslında sonbaharda. Bir şeylerin bitişi başka fırsatların varolmasına neden oluyor biraz da. Veyahut gerçekleştirmek istediğiniz ama uzun zamandır bir türlü gerçekleştiremediğiniz hayallerinize, yeni şeylere odaklanmanıza olanak sağlıyor. Uzun süreli ilişkisi olanların ilişkisi sonlanıyor, bazılarımız ise yalnızlıklarını dindirecek yeni insanlar tanıyor. Okullar da bu dönemde bitiyor. Liseliler üniversiteye, üniversiteliler meslek hayatlarına doğru yeni bir döneme adım atıyorlar. Küçükler için de aynısı geçerli. Karşılaşmak durumunda kaldığımız ve bir karar vermek yükümlülüğünde olduğumuz bu geçiş döneminden (sonbahar) sonrasındaysa içinde bulunduğumuz dünya her halükarda (kendimiz pek değişmesek de) değiştiğinden hiç bir şey tam olarak eskisi gibi olmayacaktır. Yani her türlü, dünya artık biraz daha yeni olacaktır.

Sonbahardaki Yılbaşı

Yeni başlangıçlar için mükemmel mevsim

Peki, dünyadaki insanların genelinin yeni bir başlangıç yapmayı tercih ettiği gün nedir? Tabii ki yılbaşı! Ama hepimiz de biliriz ki yılbaşında alınan kararların büyük çoğunluğu yalan olur. Ne kadar da ironik. Halbuki kimse sonbahar başlangıcına bu sorumluluğu yüklemese de sonbahar başlangıcı insanlara yeni bir başlangıç sunar, sonbahardaki bir yılbaşı gibi adeta... Yeni bir yol ve hatta belki beyaz bir sayfa... Sanıyorum ki birçoğunuz bunu fark etmemişseniz de hissetmişsinizdir. Kaybedilenlere üzülmek önemli bir meziyettir vesselam, fakat belki de bu seferlik sonbaharın bu fırsatını değerlendirmemiz gerekiyordur. Lafım mutlu olanlarınıza değil tabii ki, hatta mutlu olanlar hemen şu an yazıyı terk edebilirler. Şaka! Lakin içinde uzun süredir huzuru yakalayamamış, belki umudunu kaybetmiş ve daha da kötüsü bunların farkındalığına alışmış ve kayıtsızlaşmış birileri vardır belki. Lafım şu ki bu sonbaharın, diğerlerinden farklı olacağına gönülden inanıyorum.

Sonbahardaki Yılbaşı

Son olarak, beni bu düşüncelere iten etmenlerden bir diğeri de belki akranlarımın ufak ufak üniversite dönemlerini bitirmeye başlamış olmalarıdır. '94 civarı doğumlulardan bahsettiğimi belirteyim. Evet, son olarak bir sevgi pıtırcığına dönüşerek yazıyı bitireceğim: "All is well" arkadaşlar, her şey çok güsel olacak, çok mikemmel olacak. Haydi umutlar yeşersin, asın bayrakları!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.