Son Dövme Sanatçısı

İnci Vardar 15.10.2016

Kalinga'nın son dövme sanatçısı Whang-od, 98 yaşına rağmen geleneği sürdüren 'son mambabatok'.

Filipinler'in Kalinga bölgesinde 98 yaşında bir kadın, tamamen geleneksel yöntemler kullanarak turistlere dövme yapıyor. 80 yıl önce dövmeleri sadece yerleşim bölgesini koruyan ve düşmanları öldüren kişilere yapıyordu. Bugün 'tık tık tık' sesleri eşliğinde devam eden geleneğin en yaşlı temsilcisi Whang-od Odday, şu anda Kalinga'nın yaşayan efsanesi ve 'son mambabatok' olarak anılıyor.

Son Dövme Sanatçısı

Geleneksel yöntemlerle dövme yapıyor

Whang-od Odday, su ve kömür karışımı mürekkebini pomelo (greyfurta benzer bir bitki) ağacının sivri dallarından yapılmış iğneleriyle derinin altına zerk ederek temel geometrik şekilleri ve doğada görülen desenleri turistlerin vücutlarına işliyor. Batok adı verilen bu teknik, günümüzde kullanılan dövme yapım tekniklerinden daha acı verici ancak bu dövmelerin bir zamanlar sadece kahramanlara yapıldığını düşünürseniz, verdiği acı çok da şaşırtıcı sayılmaz.

25 yaşındayken eşini bir kazada kaybeden ve hiç çocuğu olmayan Whang-od Odday, sanatını küçük yeğeni Grace Palicas'a aktarmış. Çünkü mambabatok, nesilden nesle aktarılan bir sanat ve Odday, dövme sanatının başka bir soya geçmesi durumunda kirleneceğine inanıyor.

Son Dövme Sanatçısı

Son mambabatok

Whang-od'un bazı çalışmaları 2 Nisan'da, Royal Ontario Museum'da açılan 'Dövmeler: Ritüel. Kimlik. Tutku. Sanat.' isimli sergide yer aldı. Her ne kadar yerleşim bölgesinin gençleri artık eski nesillerin sanatlarıyla ilgilenmese ve geleneği devam ettirmese de Odday'ın sanatı Grace Palicas'la yaşamını sürdürecek.

Whang-od Odday'ın söylediği gibi, bir dövmeye sahip olmanın önemi, ölene kadar onunla birlikte yaşayacak olmanızdır. Öldüğünüz zaman tüm aksesuarlarınızı alırlar, sadece dövmeleriniz sizinle kalır.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.