Son Bölüm: Moda Dizileri

Buse Akın 29.04.2016

İçinden moda geçen film ve belgesellerin ardından, son olarak da dizilere el attık. Bu aralar izleyecek güzel bir dizi arıyorsanız, önerilerimizi dikkate alın.

Moda ile ekranları buluşturduğumuz yazı dizisinin son kısmı (diğer bölümler burada, burada ve burada), moda ve diziler. Özellikle moda odaklı dizilerden seçmeye çalışıp oluşturduğum listede zorlanmadım dersem, sanıyorum yalan olur. Listede yer almasa da şimdiden The City, Pretty Little Liars, dönemine göre şahane olan The O.C ve Dawson’s Creek gibi dizilerin de kolayca buraya ekleyebiliriz. Keyifli seyirler!


1.Sex and the City

Moda ve ekran deyince istisnasız akla gelen ilk dizi. Başrolde adı ayakkabıyla anılan isimlerden biri olan Sarah Jessica Parker’ın Carrie Bradshaw’u canlandırdığı, dört arkadaşın aşklarını ve şehir hayatlarını anlattığı dizi, moda konusunda bir fenomen. Carrie Bradshaw’un alışveriş konusundaki ünlü vecizesi “Shopping is my cardio” (Benim kardiyom alışveriş) ya da “I like my money right where I can see it. Hanging in my closet” (Paramı görebileceğim yerde seviyorum, dolabımda asılı şekilde) sözü hiç izlemeyenler için de dizi hakkında bir fikir sağlayabilir. Manolo Blahnik’ten Vera Wang’e, birçok tasarımcı markayı en güzel kombinlerle görebileceğimiz, karakterlerinin görünümlerini hala kitap olarak moda akademilerinde okutabileceğimiz dizilerden biri olan Sex and the City, listenin ilk sırasında olmayı ziyadesiyle hak ediyor. 94 bölümden oluşan dizi, 1998 ile 2004 yılları arası ekranlardaydı.


2. Gossip Girl

Sex and the City’nin yeri doldurulamayacak olsa da Gossip Girl, benim de aralarında bulunduğum nesli fena halde etkileyen bir diziydi. 121 bölümden oluşan ve 6 sezon süren dizinin başrol oyuncuları arasında Blake Lively gibi moda ikonluğuyla özdeşleşmiş isimler de var. New York sosyetesinden arkadaşların lise yıllarından itibaren yaşamlarını izlediğimiz dizide kişisel koleksiyonlar da Upper East Side’a yakışacak şekilde. Dizideki her karakterin kendine özgü inanılmaz şıklığı bir yana, sürekli adı geçen tasarımcı isimleriyle büyülenmemek mümkün değil. Serena’nın da Blair’in de operadan Hamptons’daki yazlığa uzanan ve sürekli göz dolduran şıklığı yetmiyormuşçasına, dizideki her karakter için çok itinalı birer çalışma yapılmış ve dolapları bu şekilde hazırlanmış. Georgina’dan aksesuar kullanımını öğrenirken, Lily’nin zarafetine özeniyor, Vanessa’dan bohem giyimle ilgili birçok sırrı kapabiliyoruz. Aynı zamanda dizideki beyler de en az hanımlar kadar, hatta çok daha şık. Üstelik dizide bir çok “moda anı” görmek de mümkün. Defilelerden Fashion Week’e, Vera Wang, Tory Burch gibi isimlerin görünmesine kadar uzanan bir moda yelpazesi var. Sadece ne giydiklerine bakmak için bile izlenebilir dizilerden.


3. Mad Men

Dizinin tamamını izlememiş insanların dahi kostüm ve moda konusunda ilgisini kazanmış, son yılların en başarılı yapımlarından biri olan Mad Men’i bu listeye almamak imkansızdı. Bütün o retroluğu gerek erkek gerek kadın modasında mükemmel şekilde yansıtan dizi 92 bölüm ve 7 sezondan oluşuyor. New York’un en prestijli reklam ajanslarından biri hakkında olan drama dizisinin baş rolü, Don Draper karakterini canlandıran Jon Hamm. 1960’ların modasına dair görsel bir şölen yaşamak için mutlaka izlenilmesi ve esinlenilmesi gereken bir dizi.


4.Girls

Şu anda hala 5. sezonu devam eden dizinin 62 bölümü mevcut. Dizinin hem yaratıcılığını yapan hem de başrolünü oynayan Lena Dunham, dizideki karakteri ve de dizi dışındaki söylemleriyle modanın sadece belirli vücut standartlarındaki kadınlara göre olmadığını vurguluyor. Dört kişiden oluşan bir yakın kız arkadaş grubunun Brooklyn’de başlayan hayatlarını ve deneyimlerini anlatıyor. Karakterlerin dördü de birbirinden çok ayrı olduğu için, stilleri de aynı şekilde bambaşka. Sex and the City ve Gossip Girl’ün aksine, kendi hayatlarımızdan daha çok parça bulabiliriz gibi geliyor; bu parçaya kıyafetler de dahil. Hannah’nın tulumları, Marnie’nin elbiseleri, Jessa’nın bohem stili ve de Shoshenna’nın hanım hanımcık kolej kızı tarzını gözden kaçırmak mümkün değil. Üstelik bu stilleri kendi hayatınızda kolayca uygulayabilirsiniz. Dizide gördüğünüz kıyafetlere erişmek de Marchesa bir elbiseyle baloya katılmaktan daha yüksek olasılığa sahip.


5. Bonus: Skins ve Scream Queens

İzlediğim diziler arasından bonus seçimine bu iki diziyi vermeme kimse karşı çıkmaz sanıyorum. 2 sezonda bir tüm kadrosunu değiştiren ve toplamda 61 bölümden oluşan İngiliz yapımı aykırı dizi Skins, karakterlerine uygun kostüm konusunda aklıma gelen ilk isimlerden. Gençlik dizisi olarak pek modaya hitap ediyor gibi görünmese de Cassie’nin değişik tarzı, Effy’nin kendine uygun makyaj stili ve elbiseleri bonus'a uygunluğunu kanıtlar nitelikte.


Scream Queens de dizideki isimlerin aykırı görünümleriyle, özellikle de pembe Guess kürkle aklımda yer etmeye başladı. Henüz ilk sezonu yayınlanan dizi, bütün moda sitelerinde unutulmayacak kombinler kısmında yerini almaya başladı bile. Eğer henüz izlemediyseniz ve eldivenden kulaklığa moda görmek isterseniz, denemekte fayda var.


Buse Akın


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.