Sokak Sanatı Turu: Londra

Sanat mı, serserilik mi dedirten grafitiler için buradan buyurun…

Mission ve Berlin ile başladığımız sokak sanatı turumuza Londra ile devam ediyoruz. Hatırlayacaksınız ki, Mission’da duvar resimleri yani “mural”leri, Berlin’de ise çeşitlilikte sınır tanımayan sokak sanatı örneklerini incelemiştik.

Sıra geldi Avrupa’nın bir başka sokak sanatı başkenti olan Londra’yı mercek altına almaya.

Sokak Sanatı Turu: Londra

Londra gerçekten de ilham verici sokak sanatı örnekleri ile dolu. Ünlü sokak sanatçısı Banksy'nin eserlerinden henüz keşfedilmemiş underground sanatçılara kadar herkes kendini bu metropolitanın sokaklarında ifade ediyor. Diğer birçok şehirdeki gibi Londrada'da sokak sanatı legal (bina sahibinden izin alınarak) ya da illegal yollarla icra edilebiliyor.

Sokak sanatının çeşitli türlerine Londra’nın neredeyse her yerinde rastlamak mümkün; ancak çoğunlukla alt gelir grubunun ve göçmenlerin yaşadığı Shoreditch ve Brick Lane gibi gettolar - hatırlarsınız, Mission'da da durum böyleydi - dünyanın çeşitli yerlerinden gelen sokak sanatçılarının uğrak yeri haline gelmiş durumda. Bu bölgelerde duvar resimlerinin ve grafitinin pek çok örneğiyle karşılaşmak mümkün. Binaların farklı yüzeylerini, kapıları, duvarları ve lokanta girişlerini çeşitli boyutlardaki resimlerle dolduran sanatçılar, bu mahalleleri bir açık hava galerisi haline getirmişler.

Sokak Sanatı Turu: Londra
Sokak Sanatı Turu: Londra

Sanatın kapalı kapalı kapılar arkasında yapılması yerine sokaklarda, herkesin görebileceği yerlerde yapılması gerektiği fikrinden doğan tartışma ise şu: grafiti sanat mı, yoksa serserilikle karışık vandalizm mi? Çünkü bilindiği üzere, genellikle politik sorunlar sanatçılar tarafından bu tür çizimlerle ifade ediliyor ve isimsiz kalarak tabiri caizse “mahlas”ları ile tanınıyorlar. Banksy de bunlardan bir tanesi. Aslında dünyanın en ünlü sokak sanatçılarından olan Banksy de isimsiz yıldızlardan bir tanesi ve Londra’da onun eserlerine sıkça rastlanıyor. Hatta benim de kişisel favorim olan bu müthiş insanın tüm eserlerini bu adresten görüntülemek mümkün. Tabii düşünce özgürlüğüne önem verilen ülkelerde çoğu zaman sokak sanatı da kendini ifade etmenin bir yolu olarak görüldüğünden, gerçek sanat eserleri gibi muamele görüyor ve hatta bunun turizmi bile yapılıyor. Birçok Avrupa şehrinde olduğu gibi Londra’da da Street Art Tour’lara katılmak mümkün. Şuradan Londra'daki sokak sanatı ve en çok bilinen sanatçılarla ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Yukarıda bahsedilen mahallelerin dışında Camden Town'da da bolca grafitiye rastlamak mümkün.

Sokak Sanatı Turu: Londra
Sokak Sanatı Turu: Londra

Sokak sanatı turları Hamburg ve Viyana ile devam edecek. Takipte kalın 😊

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.