Sokak Sanatçısı JR, Rio Sokaklarında

Berna Akkurt 11.08.2016

Dünyaca ünlü sokak sanatçısı JR, Rio'daki olimpiyat oyunları için iki fotoğraf kolajı oluşturdu.

Her yıl sadece bir kişiye verilen TED ödülüne sahip sokak sanatçısı JR sokaklarda graffiti yaparken, Paris'te bulduğu kamera ile grafiti yapanları ve kendisini fotoğraflamaya başlar. 1983 doğumlu sanatçı, henüz 17 yaşındayken bu çektiği fotoğrafların birer kopyasını şehrin duvarlarına asarak sokakları galeriye çevirir; sokakların en büyük galeri olduğunu söyler. Bu sergi 2001-2004 yılları arasında devam eder.

Sokak Sanatçısı JR, Rio Sokaklarında

Sanatçının 2004-2006 yılları arasında gerçekleştirdiği Portrait of Generation, 2007 yılındaki Face of Face, 2008 yılındaki Women Are Heroes ve The Wrinkles of the City, 2010 yılındaki Unframed projelerini bilmeyenler, geçen yıl Balat'ta, "Şehrin Kırışıklıkları" ismindeki, Berlin'den Şangay'a kadar sergilenen fotoğraflarını mutlaka görmüşlerdir.

Bu sefer rotasını olimpiyatlara çevirerek sporcuları aktif hale getiren sanatçı, 2 fotoğraf kolajı oluşturdu. Sanatçının yeni hedefi bu sefer gökyüzü. Şehrin içine yerleştirdiği 2 fotoğraftan birinde Sudanlı sporcu Muhammed Younes İdriss kendini Rui Barbara caddesindeki binadan bırakırken, diğerinde bir yüzücüyü Barra da Tijuca mahallesinden suya atlarken gösteriyor. Olimpiyat ruhu şehirde daha güzel anlatılamazdı sanırım.

Sokak Sanatçısı JR, Rio Sokaklarında

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.