Soğuk Duş Almanın Faydaları

Ali İhsan Kaya 27.09.2016

Soğuk duş almayı sevmesek de pek çok faydasının olduğunu unutmamak gerek.

Soğuk duş yağ yakar

Soğuk Duş Almanın Faydaları

Vücudumuzda kahverengi ve beyaz olmak üzere iki tür yağ bulunmaktadır. Beyaz yağ sağlıksız olan ve hepimizin kurtulmaya çalıştığı yağdır. Fazla kalori alındığında ve bu kaloriler harcanamadığında beyaz yağ oranımız artar. Kahverengi yağ ise vücut ısısının dengelenmesini sağlamaktadır. Soğuğa maruz kalındığında kahverengi yağlar vücut ısısını korumak için kalori yakar. Soğuk duş alarak kahverengi yağların harekete geçmesini sağlayabilirsiniz.

Egzersiz sonrası toparlanmayı sağlar

Soğuk Duş Almanın Faydaları

Profesyonel sporcuların birçoğu kas yırtılmaları nedeniyle oluşan ağrıları azaltmak için buzlu banyo yaparlar. Galatasaray Spor Kulübü'nün soyunma odasının hemen yanında bir buz havuzu olduğunu da benden duyabilirsiniz. Maç sonrası ağrısı olan futbolcular bu havuza girmektedirler. Siz de egzersizlerinizden sonra soğuk duş alarak ağrılarınızla başa çıkabilirsiniz.

Uykunuzu açar

Soğuk Duş Almanın Faydaları

İşe gitmek için erken uyanmak zorunda olmayan şanslı insanlardan değilseniz, bu madde sizin için önemli. Sabah uyanmakta güçlük çekmemek için soğuk duş almak oldukça etkili. Soğuk su etkisiyle beraber vücut ısımız düşme eğilimi gösterir. Vücut ısısını korumak için derin nefesler alır ve oksijen tüketimini artırırız. Kan akışımız ve kalp atışımız hızlanır. Bu da hızlıca uyanmamızı ve gün boyunca modumuzun yüksek olmasını sağlar.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Soğuk Duş Almanın Faydaları

Soğuk duş almak metabolizmayı hızlandırarak bağışıklık sistemimizi çalıştırır. Bu durum vücudumuzdaki akyuvar sayısının artmasını sağlar. Akyuvar sayısının artmasıyla birlikte virüslere ve hastalıklara karşı direncimiz de artmış olur.

Cildinize iyi gelir

Soğuk Duş Almanın Faydaları

Akneli bir görünüme sahipseniz soğuk duş almanızı şiddetle tavsiye ederiz. Çünkü soğuk duş almak tıkalı gözeneklerin açılmasını ve cildinizin sıkılaşmasını sağlar. Aynı zamanda saçlarınız için de soğuk duş daha faydalıdır. Soğuk duş aldığınız zaman saçlarınızın daha parlak gözüktüğünü görebilirsiniz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.