Smart Forfour

Cengiz Özer 23.09.2016

Bildiğimiz Smart ama bu defa dört kişilik!

Smart adını duyunca çoğu kişi bir tebessümle karşılık verir. Bunun sebebi Smart’ın uyduruk, kötü bir araba oluşundan değil küçük, mini minnacık kutu gibi bir araba olmasındandır. Herkes park yeri arama sorunu olmayışından dolayı şehir içi için mükemmel bir otomobil gözüyle baksa da aşırı küçük oluşundan - aslında belki de fiyatından - olmalıdır ki onu Türkiye yollarında pek sık göremiyoruz.

Smart, üreticisi Mercedes’in Renault ile giriştiği bir ortaklık ile şimdi yine küçük fakat dört kapılı ve dört kişilik modeli Forfour ile karşımızda. Renault ile olan ortaklığın göze çarpan kısmı Forfour’un Renault Twingo platformunu kullanıyor olması. Bunun haricinde kontak anahtarından tutun da bazı düğmelerine kadar Renault izlerini taşıyor Forfour.

Smart Forfour’a yakından bakalım

Dış tasarımda iki renkli bir gövde ile karşı karşıyayız. Kocaman ön farları ve büyük gümüş renkli ön panjuru ilk bakışta göze çarpan detaylar. Tasarımı sebebiyle yoldaki herkesin dönüp bir daha bakacağı türden bir otomobil.

Smart Forfour

İç tasarımında da dıştaki gibi iki renkli bir tasarım söz konusu. Kokpit ve koltuklarda her iki rengin birleşimine de sıkça rastlamaktayız.

Smart Forfour

Smart Forfour, uzunlara göre değil

Ön koltukların kafalıkları koltuklarla bütünleşik halde bulunuyor. Dolayısıyla kişinin kendi boyuna göre yüksekliğini ayarlayabilmesi söz konusu değil. Bu belki bir dezavantaj gibi gözükebilir fakat otomobilimiz üst segment bir konfor otomobili değil, daha çok şehir içinde kullanılabilecek sade ama kendine özgü tasarımı olan bir otomobil.

Smart, bahsettiğimiz gibi oldukça küçük bir otomobil. Smart Forfour'da ise bu küçüklük dört kapılı hale getirilince, haliyle arkada oturanların durumu biraz daha zorlaşmakta. Öyle ki arkaya oturanların dizlerinin ön koltuğa değmemesi imkansız. Hele ki biraz uzun boylu biriyseniz arkada seyahat etmek sizin için taburede oturmaktan farksız olacaktır. İlaveten arka kapıların camları açılmıyor, daha doğrusu kelebek camı biçiminde açılabiliyor.

185 litrelik bir bagaj hacmine sahip olan bu otomobil ile dört kişi şehirlerarası seyahat etmeniz çok çok zor çünkü bagaja ikinci bir bavulu bile zar zor koyarsınız. Fakat iki kişi arka koltukları bir nevi bagaj olarak kullanarak seyahat etmeniz mümkün olabilir.

Motor ve teknik donanımlar

2016’dan itibaren Türkiye’de de satışa çıkan Smart Forfour, 1.0 litrelik atmosferik benzinli (71 beygir gücünde) ve 0.9 litrelik turbo benzinli (90 beygir gücünde) iki farklı motor türüne sahip. Motor türleri bakımından da Renault ile olan işbirliği göze çarpıyor çünkü Renault’un halihazırda Clio’da kullandığı 0.9 litrelik turbo benzinli bir motoru mevcut. Şanzıman olarak da 6 ileri çift kavramalı otomatik şanzıman kullanılmakta.

Bunlar ilk bakışta karşımıza çıkan teknik özellikleri.

Smart Forfour, bir Smart klasiği olarak her zamanki gibi yine arkadan itişli ve motoru da arkada. Arkadan itişli oluşu, ön tekerleklerde herhangi bir aks mili bulunmamasından dolayı ön tekerleklerin dönüş açısı oldukça geniş. Bu da zaten küçücük olan bu otomobile sahip olduğunun çok daha üzerinde bir manevra kabiliyeti sağlıyor.

Motoru arkada

Bagajının 185 litre olduğunu söylemiştik ve motorunun da arkada olduğunu söylüyoruz! Motor bagajın tam altında yer alıyor ve motora ulaşmak imkansız. Motora sadece yetkili serviste bakım esnasında ulaşılabiliyor.

Smart Forfour

Her ne kadar ısı yalıtımı yapılmış olsa da motorun bagajın altında bulunması, sıcaklığının bagaja ulaşmasına neden oluyor. Bu yüzden sıcaktan etkilenebilecek şeylerin (örneğin yiyeceklerin) bagajda taşınması sorun yaratabiliyor.

Motor arkada olduğuna göre biz de eşyalarımız öne koyarız diye sevinmeyin çünkü ön kaputun altında soğutma suyu haznesi, silecek suyu haznesi gibi su hazneleri mevcut, gerektiğinde buralara su takviyesi yapılabilmesi için.

Smart Forfour’un süspansiyonları bir hayli yumuşak. Böyle olduğu için kasisli, çukurlu yollarda sarsıntının minimuma indiği konforlu bir sürüş sağlıyor ancak araç hızlandıkça bu yumuşak süspansiyon aracın hafif olmasının da etkisi ile sert rüzgarlı havalarda araçta savrulmaya sebep olabilir.

Frenler

Ön tekerleklerde disk fren, arka tekerlerde ise kampana fren var. Burada bir eleştiri yapacağım. Üretiminin Mercedes’e ait olduğu ve böylesine özgün tasarıma sahip olan bir otomobilde kampana gibi artık demode olmuş basit, sıradan bir fren sisteminin kullanılmasını çok yanlış buluyorum. Kampana fren, günümüzde markaların en düşük segment araçlarında kullandığı, maliyetinin düşüklüğü itibariyle tercih ettikleri bir sistem. Bunu diğer markalar yapabilir ama Mercedes’in ürettiği bir otomobilde bunun olmaması gerekirdi. Smart’ın küçük bir araç olması, daha çok şehir içinde kullanılan bir otomobil olması, üzerinde kullanılan parçaların demode olmuş düşük maliyetli parçalar olmasını gerektirmez. Kaldı ki Smart Forfour dış ve iç tasarımı kendine özgü olan dikkat çekici bir otomobil.

Smart Forfour'un fiyat aralığı

Oldukça küçük hacimli, düşük motor hacmine sahip fakat tasarımı itibariyle göze çarpan Smart Forfour’un fiyatı 64.300 TL’den başlıyor ki bu fiyat 1.0 litrelik atmosferik benzinli motora sahip olanı için geçerli. Turbo benzinli olanında ise fiyat 71.700 TL olmakta. Bu fiyatlar ek donanım paketleri seçilirse daha da yükselmekte. Bu rakamlara çok daha geniş hacimli, daha güçlü motorlara sahip küçük sınıf otomobiller, hatta en düşük donanımlı SUV’lardan bile alınabilir. Hal böyle iken bagajı ve iç hacmi sınırlı, şehirlerarası yolculukta zorluk çekilebilecek bir otomobil için bu rakam ödenir mi? Ödenmiyor olacak ki trafikte Smart’a çok sık rastlamıyoruz. İnsanlar yakıt tüketiminin azlığı, şehir içinde park sorununun olmayışı, kıvraklığı sebebiyle trafik keşmekeşinin yaşandığı büyük şehirlerde bu tarz otomobillere ister istemez yöneliyorlar fakat fiyatını gördüklerinde akıllarına direkt olarak “Bu arabaya bu parayı vereceğime gider şunu alırım” düşüncesi geliyor ki haklılar! Smart gibi şehir içi için tasarlanmış konsept otomobil üreticileri fiyatlarını makul seviyelere çekmedikçe, özellikle Türkiye’de istedikleri satış başarılarına ulaşabileceklerine pek ihtimal vermiyorum.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.