Škoda Kodiaq

Cengiz Özer 09.09.2016

Bir SUV da Škoda’dan!

Beklenen Otomobil Geldi!

Daha önceki yazımızda Skoda’nın üzerinde çalıştığı ve 2017’de satışa sunmaya hazırlandığı bir SUV olduğunu söylemiştik. Fakat o yazıyı yazdığımız sırada bu SUV hakkında çok az bilgiye sahiptik.

İsmi Kodiaq

Skoda bu aracın üzerinde çalışırken isminin ne olacağı konusunda çeşitli söylentiler çıkmıştı. Kimileri “snowman” olacağını söylediyse de bu husus doğrulanmamıştı. Nitekim snowman değilmiş. Bu devasa SUV’un adı Kodiaq!

Škoda Kodiaq

Skoda Kodiaq’ın Boyutları Dikkat Çekici

Skoda Kodiaq, SUV araçlar içerisinde ebatları oldukça büyük bir otomobil. 4697 mm uzunluk, 1822 mm genişlik, 1676 mm yüksekliğe sahip olan bu otomobil ebatlarına kıyasla oldukça hafif. Ağırlığı sadece 1452 kg. Bagaj hacmi ise 720 litre (arka koltuklar yatırıldığında bu rakam 2065 litreye çıkıyor).

Škoda Kodiaq

Konfor Hat Safhada

Kodiaq’ın boyutları bu kadar büyük olunca, hayliyle konfor da beraberinde geliyor. Aracın arka koltuk diz mesafesi oldukça tatmin edici.

Koltuklarda ısıtma ve soğutma mevcut. ''Isıtmayı anladık da bu soğutma ne ola ki?'' diye soracak olursanız, soğutmalı koltuklar özellikle deri kaplama koltuklarda yazın sıcak havalarda daha rahat seyahat edebilmek için kullanılan bir donanım seviyesidir.

Üç bölgeli klima mevcut. Yani ön koltuktakiler için bildiğimiz iki bölgeli klima var, bir de arka koltukta oturanların da sıcaklığı istedikleri gibi ayarlayabilmeleri için bir üçüncü bölme mevcut. Bu da olukça üst seviyede bir donanım.

Artık üretilen her araçta standart haline gelen dokunmatik ekranlı multimedia sistemleri Kodiaq’da da mevcut. Skoda Kodiaq 6,5 inçlik ekranı standart olarak kullanıcılara sunuyor. Bunun yanında isteğe bağlı olarak 8 inçlik yüksek çözünürlüklü bir ekran da sunulabiliyor.

Motor Seçenekleri

Önceki yazımızdaki tahminimiz doğru çıktı. Kodiaq 1.4 TSI (benzinli) ve 2.0 TDI (dizel) motor seçenekleri ile gelecek. Bu motorlar 125 ile 190 beygir arasında değişen farklı güçlere sahip olacak. Artık çoğu araçta standart olan start-stop teknolojisine de sahip olacağını söylememize gerek yok.

Manuel ve DSG otomatik şanzıman seçenekleri ile gelecek bu aracın 6 ve 7 ileri olmak üzere iki ayrı DSG otomatik şanzıman seçeneği bulunacak.

Araç bir SUV olduğu için dört tekerlekten çekişe sahip olması da gerekiyor. İşin ilginci 1.4 TSI (benzinli) motor seçeneğinde de dört tekerlekten çekiş sistemi olacakmış.

Güvenlik Donanımları

Kodiaq’ta acil frenleme sistemi, şerit takip uyarı sistemi, kör nokta ikaz sistemi ve çevre görüş sistemi gibi güvenlik donanımları da olacak. Fakat bu donanımların tamamının tüm Kodiaq’larda bulunacağını sanmıyorum. Örneğin çevre görüş sistemi (arkada, önde ve dikiz aynalarındaki kameralarla 360 derece görüş sağlayan sistem) gerek benzinlisinde, gerek dizelinde en üst pakette mevcut olacaktır. Bunun haricinde hız sabitleme (cruise control) ve hız sınırlama sistemlerine de sahip olacak ki böylesine donanımlara sahip bir araçta artık standart hale gelmiş bu özelliklerin bulunmaması şaşırtıcı olurdu.

Škoda Kodiaq

Skoda Büyük Atılımlar Peşinde

Birkaç sene öncesine kadar Skoda çoğu kişinin hakkında fazla fikir sahibi olmadığı, fazla tercih edilmeyen bir otomobildi. Özellikle Superb ile geçtiğimiz yıl inanılmaz bir başarıya imza atan Skoda, bu başarısını yeni modelleri ile devam ettireceğe benziyor ki Kodiaq bunun göstergesi.

Peki, Skoda ne oldu da birden atağa kalktı?

Bilindiği gibi Skoda’yı 1991 yılında Volkswagen satın almıştı. Yani aslında Volkswagen grubuna ait bir marka Skoda. Birkaç yıl öncesine kadar çok popüler olmayan bu markanın böylesine çıkışlar yapmasının bir pazarlama stratejisi olduğunu düşünüyorum. Çünkü Volkswagen son on yılda ürettiği veya yenilediği modelleri ile (Polo, Golf, Jetta, Passat, Tiguan vs.) çok beğeni topladı. Bu kadar çok beğeni ve satın alma, bir müddet sonra modellerin insanların gözünde sıradanlaşmasına ve eski ilgisini kaybetmesine neden olur. Hal böyle iken Volkswagen grubu birkaç sene Volkswagen markası altındaki modellerini fazla göz önüne tutmayacaktır, aşırı dikkat çekici tasarımlara gitmeyecektir. Bu sayede Volkswagen markasını tabiri caizse bir müddet dinlendirecek ve daha sonra yeni tasarım ve yeni modellerle gümbür gümbür gelecektir. Arada geçecek bu süreçte de kendi grubu bünyesindeki Skoda’yı daha da geliştirerek bir müddet ilginin Skoda üzerinde toplanmasını sağlayacaktır. Tabii bunlar benim şahsi kanaatlerimdir, yanlış anlaşılmasın.

Mart 2017’de Türkiye’de

Skoda’nın yeni SUV aracı Kodiaq 2017 Martında ülkemizde olacak. Satış fiyatlarının nasıl olacağını bekleyip göreceğiz. Fakat fiyat ne olursa olsun, bu özellik ve donanımları ile Kodiaq’ın diğer SUV’lara göre daha fazla beğeni toplayacağı açıktır.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.