Skandallar, Bayer ve Syngenta'nın Peşini Bırakmıyor

Oğuz Taktak 24.09.2016

İlaç devlerinin, böcek ilaçlarının yüksek dozda kullanımlarının arı kolonileri üzerindeki öldürücü etkisini bilimsel camiadan ve sektörden sakladığı ortaya çıktı.

Greepeace’in bilgiye erişim özgürlüğü yasası aracılığıyla edindiği bilgiler, böcek ilacı denemelerinde ürünlerin yüksek dozda kullanıldığını, bunun da bal arıları için ölümcül risk teşkil ettiğini gösteriyor.

Tepkilerin artması üzerine, ilaç devleri için çalışan kıdemli biliminsanları araştırmalarının sonuçlarını şeffaf hale getirip kamuoyuyla paylaşmak zorunda kaldı.

Skandallar, Bayer ve Syngenta'nın Peşini Bırakmıyor

Arılar üzerindeki öldürücü etkilerine rağmen üretimleri devam ediyor

Bayer ve Syngenta’nın neonikotinoid böcek ilaçları üzerine yaptığı araştırmaların sonuçlarının ortaya çıkarılmasıyla, ilaç devlerinin ekolojik etkiler, hayvan türleri ve besin döngüsü üzerindeki korkunç etkilerine rağmen bu ürünlerin üretimine devam etme eğiliminde olduğu kanıtlanmış oldu.

Neonikotinoidler dünyada en yaygın kullanılan böcek ilaçları. Böcek ilaçlarının arı kolonilerin performası üzerindeki doğrudan etkileri üzerine araştırmalar devam ediyor. Ancak neonikotinoidlerin zirai olarak kullanımının arılar üzerinde öldürücü etkisi olduğu kanıtlanmıştı.

AB ülkelerinde 2013 yılından bu yana yasak

Neonikotinidlerin çiçeklenen mahsüllerde kullanımı AB ülkelerinde 2013 yılında yasaklanmıştı. Bu yasağa, Birleşik Krallık'ın itiraz etmesi de büyük tepki toplamıştı.

Arılar ve diğer böcekler, dünyadaki tüm besin ürünlerinin çiçeklenmesi, polen yayılması sürecinin ana unsurları. Çiçekli habitatların harabiyeti ve yok olması, hastalıklar ve böcek ilaçlarının kontrolsüz kullanımı nedeniyle tüm dünyadaki arı popülasyonları hızlı bir biçimde küçülüyor.

İlaç devlerinin uluslararası sözleşmelerdeki güvenilirliği sorgulanıyor

Bayer ve Syngenta gibi çokuluslu ve operasyon alanı küresel olarak genişleyen ilaç devlerinin, araştırma-geliştirme faaliyetlerini AB mevzuatına aykırı biçimde ve gizlilik içinde yürütmesi, şirketlerin uluslararası sözleşmelerdeki güvenirliğinin bir kez daha gündeme gelmesine neden oldu. Syngenta’nın thiamethoksam ve Bayer’in klothianidin adlı böcek ilacı ürünleri, arı kolonilerini yok etmiş durumda. İlaç şirketlerinin savunması ise, ürünlerinin ancak yüksek dozlarda ve arı yoğunluğunun yüksek olduğu alanlarda kullanımının olumsuz sonucu olduğu şeklinde. Düşük dozlarda kullanıma dair henüz bir veri bulunmuyor.

Ekolojik tahribata rağmen bu ilaçların üretimi devam ediyor

Greenpeace’ten Ben Stewart ise, bu iddialara şöyle yanıt verdi: “Eğer Bayer ve Syngenta polen taşıyıcıların geleceğiyle ilgili en ufak bir endişe duysaydı, araştırmalarının sonuçlarını halka açarlardı. Bunu yapmak yerine, aylarca sessiz kaldılar ve ürünlerinin güvenirliğini sorgulayan neredeyse her araştırmayı itibarsızlaştırmaya devam ettiler. Artık bu şirketlerin bildiklerini itiraf etmesi gerekiyor.”

Doğal koruma örgütü Buglife’tan Matt Shardlow da benzer görüşte: “Araştırmalar, düşük düzeylerde böcek ilacı kullanımının arıların sağlığı üzerindeki etkilerini göstermiyorsa, bu söz konusu araştırmaların gerçekçi olmadığı anlamına gelir. Arılar neoniklere yalnızca ekim sırasında maruz kalmıyor. İçtikleri sudan, kondukları yabani çiçeklerden, neoniklerin tohum iyileştirmede kullanıldığı her yerde bu zehirlere maruz kalıyorlar. Gizlenen bulgular da mevzuat gereği yapılan testlerin zayıflığını gözler önüne seriyor.”

Haberin İngilizce tam metni için buraya bakabilirsiniz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.