Sizleri Subay Yapmayacağız!

İnci Vardar 03.08.2016

Cemaat mağduru askeri lise öğrencileri, birbiri ardına tüyler ürperten açıklamalar yapıyor.

15 Temmuz 2016 Darbe Girişimi, Türkiye'de yanlış giden pek çok şeyi ve nedenlerini ortaya çıkarmaya başladı. Şu sıralar en çok konuşulan konulardan biri, askeri liselerde ve harp okulunda süregitmiş olan "bizden olmayanı yıldırırız" politikasının mağdurları. Bunlardan biri de 23 yaşındaki İzmirli Ömer Cebeci. Maltepe Askeri Lisesi'nde okurken, okul komutanı ve sınıf subaylarının baskısı nedeniyle okuldan mezun olduktan sonra Harp Okulu'na gitmeden ayrılmak zorunda kalmış. Karşılaştığı baskılar nedeniyle 2 ayda 14 kilo zayıflamış. Ve kendisi, bu şekilde hakkı yenen, hayalleri yıkılan gençlerden sadece biri.

Sizleri Subay Yapmayacağız!
DHA'nın haberine göre, Dokuz Eylül üniversitesi Zihinsel Engelliler Öğretmenliği son sınıf öğrencisi olan Ömer Cebeci, Maltepe Askeri Lisesi'nde eğitim gördüğü sırada okul komutanı ve sınıf subaylarından gördüğü baskı nedeniyle lisenin son yılında ayrılmak zorunda kaldığını ileri sürdü. Her şeyin 2011- 2012 eğitim yılında başladığını dile getiren Cebeci, "Kara Harp Okulu'na gitmek üzere 2008 yılında Maltepe Askeri Lisesi'ni kazandım. 2011- 2012 eğitim öğretim yılı başlayıncaya kadar ilk yıllarda bir sorunumuz yoktu. O yıl sınıf subaylarımız ve komutanlarımız değişti. Sürekli üzerimize gelmeye başladılar. İçtimalarda benim gibi bir grup arkadaşımı öne çıkartıp, 'Sizleri subay yapmayacağız. Sizden subay olmaz' gibi bizleri rencide ettiler. Biz bunlara kulak asmadık, ancak aldığımız cezalar artmaya başladı. Ceza almayan bir öğrencinin 100 puanı vardır ve aldığınız her cezada puanınız giderek düşer. Ben son sınıfa başladığımda ceza puanım 78'di ve liseyi 3 puanla bitirdim. Saçma sapan nedenlerden cezalar veriyorlardı. Bizi yıldırmaya çalışıyorlardı. Yolda yürürken elimiz cebimizdeyse eğer ceza veriyorlardı. Bizi yanlarına çağırıp üst araması yapıyorlardı, bir şey bulamayınca 'Kıyafetinin ütüsü bozuk' diyerek ceza veriyorlardı. Aslında kıyafetimiz düzgündü. Biz bunların hiç birine itiraz edemiyorduk, tespiti yapan kendileri, yine cezayı veren kendileriydi. Bunların hepsini sineye çekip mezun olmanın yollarını aradık. Eğitim ve derslerimizden ödün vermedik" dedi.

İzinler iptal, uykular bölünüyor.

Kendisi gibi derslerinde ve diğer alanlarda başarılı bir grup arkadaşına sürekli baskı kurulduğunu savunan Cebeci, "Gece koğuşlara gelip saat 03.00-04.00 sıralarında üst araması yapıyorlardı, bunları belli başlı kişilere yapıyorlardı, üstümüzde bir şey bulamayınca dolabımızı arıyorlardı. Orada da bir olumsuzluk çıkmayınca, 'Diş macunun neden dolabın kenarında' diye ceza veriyorlardı. Sırf canları istedi diye sabah kalk saatine kadar kamuflaj giydirip o saate kadar eğitim yaptırıyorlardı. 20 haftaya yakın hafta sonu çarşıya çıkmama cezaları verdiler. 3 haftada bir çıktığımız 'Psikopat izni' adlı zorunlu çarşı iznimiz vardı, çeşitli bahanelerle o izinlerimizi de iptal ettiler. Baktılar ki hafta sonu izinlerinin iptal edilmesine de göğüs geriyoruz, bu kez farklı yöntemler izlemeye başladılar" diye konuştu.

Okulu bırakmaları için baskı yapan komutanların ailelere ise olayı "Oğlunuz okulu bırakmak istiyor" şeklinde yansıttıklarını ve bu nedenle aileleriyle de sorun yaşadıklarını belirten Cebeci, yaşadığı sorunlar nedeniyle, mezun olup diplomasını aldığı gün okulu bırakmak zorunda kaldığını belirtti.

"Bize, 'Harp Okulu'na göndereceğimiz özlük dosyasına sizinle ilgili iyi şeyler yazmayacağız. Burayı bitirseniz bile subay olamayacaksınız' dediler. Bunun üzerine ayrılmayı kabul etmek zorunda kaldım" diyen Cebeci, bir de bunun üzerine yaklaşık 30 bin TL'lik tazminatı taksitle ödemek durumunda kaldıklarını söyledi.

Cebeci sözlerini "Hala çalışmaya devam ediyorum. Bizim sırtımızda yük olan tazminatların kaldırılmasıyla ilgili bir çalışmanın yapıldığını duydum, bunun dışında bizlere itibarlarımızın geri verilmesini istiyoruz. Hem ailemiz, hem de bizler çok zor günler geçirdik. Bizler o okula vatan aşkı için gittik. Bugün geri dönme yolu bizler için de açılırsa koşa koşa mesleğimize döneceğiz" şeklinde tamamladı.


Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.