Sivas'tan, 'Suriyelilere Vatandaşlık Verilmesi'ne Tepki

Ezgi Özkurt 15.07.2016

Albayrak: "Türkiye, elindeki imkanları neden bugüne kadar gençlerimiz için kullanmamıştır?"

Türkiye Ulaştırma Hizmet Kolu Kamu Görevlileri Sendikası (Türk Ulaşım-Sen) Sivas Şube Başkanı Nurullah Albayrak, tren istasyonundaki sendika şubesinde basın toplantısı düzenleyerek Suriyelilere vatandaşlık verileceği yönündeki iddialara tepki gösterdi.

Ülke gündeminin bir süredir bu konuya odaklandığı belirten Albayrak, savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan bu kişilerin misafir olarak en güzel şekilde ağırlanması gerektiğini söyledi.

Sivas'tan, 'Suriyelilere Vatandaşlık Verilmesi'ne Tepki

Ancak vatandaşlık verilmesini eleştiren Albayrak, şöyle devam etti:

"Hacettepe Üniversitesi'nin yaptığı bir araştırmaya göre Suriye'deki çatışmalardan kaçan sığınmacılar arasında eğitim seviyesi yüksek olanların Avrupa'ya gittiği, en düşük eğitimlilerin Türkiye'de kaldığı ortaya çıkmıştır. Türk vatandaşlığına geçirilecek olan sığınmacıların niteliksiz, yeterli eğitimden yoksun, hatta büyük çoğunluğunun okuma yazma dahi bilmedikleri gerçeği ile karşı karşıyayız.

Kaldı ki, vatandaşlığa geçirilecek olanlar nitelikli kimseler olsa dahi, 2 milyon meslek lisesi mezunu, 2.5 milyon üniversite mezunu, 350 bin ataması yapılmayan öğretmen, 400 bin sağlıkçı genç işsizimiz varken, Türkiye elindeki imkanları neden bugüne kadar gençlerimiz için kullanmamıştır?

Bu denli yüksek sayıda sığınmacının vatandaşlığa geçirilmesiyle birlikte şehirlerin ekonomik, siyasi, sosyal ve kültürel yapısında büyük değişimlere ve çatışmalara yol açacağı da aşikardır. Bu uygulamanın bilimsel bir çalışma yapılmadan, siyasi bir kararla uygulanmak istenmesi başka bir sorun oluşturmaktadır.

Şu an vatandaşlığa alınacağı ifade edilen Suriyeli nüfusunun, birkaç yıl sonra ülkemiz nüfusunun yüzde 10'una ulaşacağını da düşünürsek, gelecek dönemde etnik bir problemle karşı karşıya kalacağız demektir."


Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.