Sirke İle Limonu Birbirine Düşüren Lezzet: Turşu

Oğuz Taktak 17.05.2016

Ve işte İstanbul'un en iyi turşucuları.

Merhaba başlığı okur okumaz canı turşu çekenler, hamileler ve turşusuz öğün yemeyenler!

Oya Aydoğan'ın beni çok üzen zamansız ölümü, aklıma oynadığı filmlerin gelmesi ve olayın "Neşeli Günler" izlemeye kadar varmasından sonra, canımın da feci halde turşu çekmesiyle başlayan bu yazımda, sizlere İstanbul'daki iyi turşucuları anlatmaya karar verdim.

Cevabının hala belli olmadığı o soruyu size de sormak istiyorum: Turşu sirkeyle mi yapılır, limonla mı? Adile Naşit ve Münir Özkul'un yaptığı o unutulmaz tartışmayı hatırlamayan yok herhalde?

. Turşu suyu limonla mı? sirkeyle mi? güzel olur müdür..? #neşeligünler #münirözkul #adilenaşit #yeşilçam #turşu #limon #sirke #beşiktaş #turkey
svsozr (@svsozr) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Cevabını buradan vermek isterdim ama o cevap maalesef bende de yok. Ama şu bir gerçek ki turşu, göçebe atalarımızın kışa hazırlık için yaptığı ve her lafı geçtiğinde "ah olsa da yesek" dedirten bir lezzet. Sebze ve meyvelerin asitli çözeltilerde bekletilmesiyle yapılıyor ve genellikle yazın kurulan turşular, bütün kış kıtır kıtır yeniyor. (Evet, bazıları turşuyu kışın kurmanın daha iyi olduğunu söylüyor.)

Madem canımız turşu çekti ve hatta madem canımız "iyi turşu" çekti, o zaman İstanbul'daki efsane turşuculara şöyle bir bakalım.

Asri Turşucu - Beyoğlu
Hani Cihangir-Firuzağa'dan Çukurcuma'ya inerken köşedeki turşucu var ya, işte orası. Bilmeyenler vardır belki diye tekrar söyleyeyim, Adile Naşit ve Münir Özkul’un “Neşeli Günler” filminin geçtiği turşucudur burası. Dükkanın dekoru bile o gün bugündür hiç değişmedi. İçeri girdiğiniz anda zaten tanıdığınız bir yerde olduğunuz hissi veriyor. Eğer gitmek isterseniz biraz acele edin, çünkü 1 Haziran itibariyle dükkanı eylül ayında açmak üzere kapatırlar.

Sirkelisi de güzel limonlusu da ✨ #neseligunler #vsco #vscocam
Büşra Yılmaz (@busralious) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()


Fotoğrafa bakar bakmaz kafanızda bu melodi çalmaya başladıysa, bendensiniz.


Hacı Salih Demir Turşuları - Kemerburgaz

İstanbul Kemerburgaz’da ciddi bir turşu kültürü var. Hatta her sene Ocak ayında bunun festivalini bile yapıyorlar; Kemerburgaz Turşu Festivali. Muhtemelen Kemerburgaz'ın suyunun özelliğinden kaynaklanan nefis turşuların olduğu bu turşucu, var olanların en köklüsü. Hacı Salih Demir Turşucusu, bir tek pancar turşusunu sirkeli, diğer hepsini limonla yaptıklarını söyler.

Turşucuya girer girmez dükkanın ortasına @mkerimbuyruk kusmayaydı iyiydi🙄 Kemerbugaz a gelinir de Türkiye nin en iyi 10 turşucusundan olan Hacı Salih Demir den turşu almasak olmazdı👍🏻
. 🎀Gülçin ELMAS BUYRUK 🎀 (@gulcinelmasbuyruk) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()


Petek Turşuları - Beyoğlu

Turşuların üretimi, toprağının özelliği ve yine nitelikli suyu sayesinde turşu dünyasında öne çıkan bir başka yöremiz Bursa. Gedelek köyünde yapılan turşular enfes. Ben size şöyle söyleyeyim; Beyoğlu Balık Pazarı'ndaki bu turşucuya bamya turşusunu denemek için bile gidebilirsiniz bence.

A PICKLE SHOP
Mark Evans (@marcooth) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()Özcan Turşuları - Kadıköy Çarşı

Tarihi turşucularımızdan, Kadıköy esnafının medar-ı iftiharı Özcan Kardeşler, 1956'dan beri bulundukları dükkanda turşunun uzmanı olarak namını sürdürüyor. Metrobüse binmeye üşenmesem şu an gidip birkaç kavanoz yutacağım. O derece.

#pickle #pickleshop #pickled #picklejuice #picklelover #picklove #pickleparty #yemek #turşu #turşusuyu #yemekrium #lezzet #yoresellezzetler #zeytin #zeytinyağ #olive #boza #comments #yorum #commentback #kadikoy #turkiye #since1935
Özcan Turşu - 1935 (@ozcantursu) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()


Soydan Turşucusu - Beşiktaş

1930 yılında Beşiktaş’ta kurulan bu turşucu, bir süre sonra haklı olarak işleri büyüttü ve bu harika turşularını, Ortaköy ve Bakırköy şubelerini açarak o tarafa da ulaştırdı. Aynı ustalıkla.
Turşu suyu yapiştiracaktim ben.
Esra Cetin (@seyirplancisi) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()


Yazıyı bir de şu güzel sahneyle bitirelim, Oya Aydoğan'ı da anmış olalım.

Şef Oğuz Taktak


Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.