Siri, Seni Seviyorum!*

Zafer Babal 19.08.2016

Yapay zekanın gelişmesiyle hayatımıza giren "sanal asistanlar" gitgide daha da akıllanıyor.

Bu ilan-ı aşk cümlesi, bilinenin aksine, iki insan arasında cereyan etmiyor. Bilindiği üzere Siri, dünyada fenomen haline gelen Apple markasının kullandığı sanal asistan.

Siri, Seni Seviyorum!*

Sanal asistanlar Siri ile sınırlı kalmış değil tabii. Bu alandaki ihtiyacı ve geleceği gören diğer büyük firma da Microsoft. Windows tabanlı cihazlarında Cortana isimli sanal asistanıyla hizmet veren Microsoft, son güncellemelerle birlikte Türkçe desteği gelen Siri’nin en büyük rakibi. Her ne kadar dünya devi bu iki firma, sanal asistanlarını kendi platformlarıyla sınırlandırsalar da yazılım geliştirme uzmanlarının kendi aralarında bir rekabet halinde olduğu aşikâr. Özellikle Siri’nin Türkçe dil desteğine kavuşmasının ardından bazı kullanıcılar Microsoft forumlarında Cortana’ya bu desteğin ne zaman geleceğini soruyorlar. Forum yetkilerinin verdiği cevaplar “çıkmaz ayın son çarşambasından” hallice, yetkililer henüz farklı dil destekleriyle ilgili planlamalar yapıldığını söylemekten öteye gitmiyor.

Siri, Seni Seviyorum!*

Aslında sanal asistanlar, yapay zeka kavramının son kullanıcıyla minik bir teması desek yanlış olmaz. Çünkü bu büyük firmalar sanal asistanların kullanıcıyla girdiği diyaloglardan ihtiyaç analizi yapıp yazılımlarını bu doğrultuda geliştiriyorlar. Örneğin Microsoft, Tay isimli “öğrenebilen” yapay zeka platformunu Twitter'la buluşturdu ve bir deneye imza attı. Kullanıcıların tweet'lerine cevaplar yazıp onlarla iletişim kuran Tay için her şey güzel gidiyordu. Ta ki, Tay kullanıcılarla etkileşimi sonrasında küfür, ırkçılık ve hakaret içeren mesajlar atmaya başlayana dek. Bunun sebebi elbette Microsoft değildi, “yaramaz” internet kullanıcıları Tay’e “kötü sözler” öğretiyordu. Bunun üzerine Tay ile ilgili yürütülen sosyal deney zamanından önce bitirilmek zorunda kaldı.

Geçmiş aylarda haber ajanslarının Siri’yle ilgili geçtiği haber, bu teknolojinin gerekliliğiyle ilgili de büyük ipuçları içeriyor aslında. Habere göre Amerika’da kamyon altında kalan 18 yaşındaki bir genç telefonuna ulaşamayınca Siri’ye sesli komut vererek ambulansın kendisine ulaşmasını sağladı ve bu şekilde belki de hayatta kalmayı başarmış oldu. Bu açıdan, engeli olan insanlar da düşünüldüğünde sanal asistan teknolojisinin insanoğlunun hayatına yapacağı katkının çok büyük olacağı hesap ediliyor.

Yapay zeka ve sanal asistan kavramlarıyla ilgili ödüllü bir film izlemiştim (fragmanını paragrafın üstünde bulabilirsiniz). Yapay zekayı konu edinen birçok başarılı film var, fakat Her isimli film bu teknolojilerin insan ruhuna dokunan yönlerini de ele alıyor. Bu filmi izlediğinde “Neden olmasın?” diyesi geliyor insanın.

*Yazımın başlığında geçen kullanıcıya Siri’nin verdiği cevap bir tebessüm konduruyor yüzümüze. Siri, insanları iyi tanımış olacak ki, kendisine sevgisini sunan kullanıcısına şöyle karşılık veriyor:

“Umarım bu sözleri başka akıllı telefonlara da söylemiyorsundur!”

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.