Sınırda Durum Vahim

Ezgi Özkurt 11.08.2016

Gurbetçilerin dönüşü başladı. Fakat 3 kilometreyi aşan kuyruk, oturduğumuz yerden bizi bile yordu.

Sınırda Durum Vahim

Yaz tatilini geçirmek için memleketine gelen gurbetçiler, Avrupa'ya dönüş yoluna girdi. Fakat araç kuyruğu sebebiyle yolda perişan oldular.

Avrupa'daki Türk işçiler, yaz tatili için memleketleri Türkiye'ye gelmişti. Tatilleri sona eren gurbetçilerin Avrupa'ya dönüşü başladı. Yaşadıkları ülkeye karayoluyla gitmek için Kapıkule Sınır Kapısı’na gelen işçilerin araç kuyruğu, Bulgaristan’ın yavaş işlemleri nedeniyle gümrük dışına taşarak 3 kilometreyi aştı.

Türk işçilerinden İskender İmak, Almanya’ya dönmek için Kapıkule’ye geldiklerini ancak çıkış için kuyrukta beklemek zorunda kaldıklarını söyledi. Gümrük kapısına ulaşmak için bir saatten fazla beklediğini kaydeden İmak şöyle dedi:

"Gümrüğe ulaşmak için 1 saatin üzerinde bekledik. Ana gümrükte de uzun süre bekleyeceğiz. Sonra Bulgaristan gümrüğünde de bekleriz. Bulgaristan AB’ye girmiş olsa da rüşvet mantığından kopamadı. İnsanlardan bir şeyler bekliyorlar. Sınırlardaki yavaşlığın AB parlamentosunda gündeme gelmesi gerekiyor. Biz kendi adımıza kuyruklarda şikayetlerde bulunuyoruz ama sonuç alamadık. İnsanların çektiği bu çile için ülkeler düzeyinde müdahale edilmesi gerekiyor. İnsanlar artık kuyruklardan gelmek istemiyor."

Hollanda’ya dönmek için yola çıkan Hasan Demir ise "Tatili İstanbul’da geçirdim. Şimdi gümrüğe gelebilmek için 1 saattir kuyrukta bekliyoruz. Her yıl oluyor, gurbetçilerin çilesi alışkanlık yaptı. Artık bu normal değil, buna bir çözüm bulunması gerekiyor. Buradan çıkmamız akşam olur. Bulgaristan ve Sırbistan’ı gece geçeriz. Devletimize teşekkür ederiz bu hizmetinden dolayı" diye konuştu.


Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.