Sinemanın En Üretken Müzisyeni

Onur Arslan 05.10.2016

Silah Seslerinin Boşluklarına Nota Yazan Adam: Ennio Morricone

Geçtiğimiz hafta The Magnificent Seven filmini izleyip, izlenimlerimi yine burada yazıp, kafamda "bu filmde öyle bir şey eksik ki, ben onu göremiyorum" diye düşünürken; sonunda neyin eksik olduğunu buldum. 20. yüzyılın en bilinen müzisyenlerinden olan Ennio Morricone imzalı müzikler eksikti, tabii. 70'ten fazlası ödüllü, 500'ü aşkın televizyon ve sinema yapımı için beste yapan efsane, bunların dışında 100'den fazla klasik besteye de imza attı. Morricone'nin unutulmaz eserlerinden biri de 'in ölümsüz filmi The Good, The Bad and The Ugly idi.

Yaşamı

Libera Ridolfi ve Mario Morricone'in oğlu olarak 10 Kasım 1928'de dünyaya gelen Morricone, ailenin 5 çocuğundan biridir. İlk müzik eğitimini babasından alan ve çeşitli enstrümanları kullanmayı öğrenen Morricone; 12 yaşında kabul edildiği 4 yıllık konservatuarı, trompet, beste ve koro müzikleri alanında uzmanlaşarak 6 ayda bitirir. Zaten bu veri bile başlı başına dünyanın neyle karşılaşacağına dair bir ipucu vermektedir. Zaten ilk bestesi olan The Morning'i de 6 yaşında yapan birinden ancak böyle şeyler beklenirdi. Piyano ve vokal için yaptığı eserlerin yanında, tiyatrolar için de besteler yapan besteci, 1953 yılında kendisine teklif edilen radyo programlarına müzik yapılması işinde de son derece başarılı olur. Buradaki başarısı, onu daha geniş kitlelere ulaşacağı film endüstrisine taşıyacaktır.

Sinemanın En Üretken Müzisyeni

Bu yetenekli adamın marifetleri bunlarla da sınırlı kalmaz. Ailesinin geçimine yardımcı olabilmek için 1956 yılında bir caz orkestrasında da çalmaya başlar. Bazı caz sanatçıları için de aranjmanlar yapması ile İtalyan televizyonu Rai tarafından, bu iş için istihdam edilir. Lakin, Rai'nin koyduğu bazı şartlarla çalışamayacağını ilk günden anlayarak istifa eder.

1963 yılında besteci Roby Ferrante ile birlikte ürettikleri "Ogni Volta" (Everytime) isimli eser Paul Anka tarafından seslendirilir ve 1 milyonu İtalya olmak üzere dünya çapında 3 milyonluk bir satış rakamını yakalayarak dikkatleri üzerine çeker. 60'lı yılların hemen başlarında, çeşitli komedi ve benzeri yapımlara müzikler yapmaya devam eden Morricone, 1964-1980 arası Gruppo di Improvvisazione di Nuova Consonanza adlı birliğin bir üyesi olarak yeni müzik türleri ve üretim biçimleri ile bunları geliştirme yolları üzerine, kendisi gibi müzisyen olan insanlarla birlikte çalışır.

Sinemanın En Üretken Müzisyeni

Spaghetti Western

Ünlü yönetmen Sergio Leone ile okuldan sınıf arkadaşı olan Morricone, bu yönetmenle işbirliği sayesinde günümüze kadar gelen şöhretine kavuşacaktır. Leone ile ortak olmadan önce bazı önemsiz westernler için çalışmış olsa da A Fistful of Dollars filmi ile başlayan ortaklıkları Hitchcock ve Herrmann'ın yakaladığına benzer bir sinerji yakalamıştır. 60'lı yıllara kadar çekilen westernler genelde, büyük orkestralarla yapılan epik müziklerle bezeliyken, Morricone -bütçe kesintileri nedeni ile zorunlu olarak- bu durumu tersine çevirmiş, en sıradışı enstrümanlar ile (jaw harp, elektronik gitar, trompet vb.) onlara eşlik eden, silah patlaması, ıslık ve çığlık gibi seslerden müzikler üretmiş ve tabiri caizse westernler için Leone ile birlikte yeni bir dönemi açmıştır.

Dollars Trilogy'nin diğer iki filmi olan For a Few Dollars More ve The Good, the Bad and the Ugly de benzer şekilde düşük bütçelerine rağmen gişede büyük başarılar elde ederler. Müzikleri daha sonra albüm yapılıp uzun zaman listelerde baş sıralarda oynayacaktır. Müziklerin bu kadar ön plana çıkmasının nedeni, Leone'nin müziğe özel bir önem atfetmesi ve bestelemeleri çekimlerden dahi önce başlatmasıdır. Morricone, Leone'nin müziğe gösterdiği bu değerin filmin yapısına direkt etki ettiğini, müziği kesmemek için sahneleri uzun tuttuğunu anlatır. Spaghetti Westernlerin bu kadar ağır akmasının nedeni olarak bu durumu gösterir.

Sinemanın En Üretken Müzisyeni

Hollywood ve Dahası

Bestecimiz, bir kere kendini ispatladıktan sonra yerinde saymak bir yana, bayrağı hep daha da ilerilere taşır. Müzik konusunda da westernlerle sınırlı kalmaz. John Carpenter'ın meşhur bilim kurgu korkusu The Thing'ten Exorcist II: The Heretic'e Terrence Malick'in Days of Heaven'ından (ilk Oscar adaylığını buradan alır), Matt Cimber'ın Butterfly'ına; Roland Joffé'ın ünlü The Mission'ından, Tarantino'nun The Hatefull Eigth'ine kadar bir çok farklı türde filme müzik yapmıştır. Akademinin yarışma bölümünde şimdiye dek, Days of Heaven, The Mission, The Untouchable, Bugsy, Malèna ve The Hateful Eight ile yer almış ve sadece sonuncusunda Oscar heykelciğine layık görülmüş. Ama en çok The Mission ile Oscar alamamasına içerlemiş. Çünkü hem kendi eserinden çok emin olduğunu hem de kaybettiği Round Midnight filminin müziklerinin orijinal olmadığını, aksine ünlü müzisyen Herbie Hancock tarafından çok iyi düzenlenmiş bir eser olduğunu ve başka parçalardan tınılar taşındığını; bu nedenle de The Thing ile yarıştırılmasının doğru olmadığını belirtmiştir.

Bu kadar üretken olmasının yanında mevcut eserleri, farklı projelerde tekrar tekrar kullanılmış. 150'den fazla olan bu tekrar kullanımlar arasındaki en bilinenleri arasında The Sopranos, The Simpsons ve Inglourious Bastards gibi yapımlar sayılabilir. Dört çocuk babası olan ve çocuklarından ikisi de müzik ve sinemaya bulaşan Morricone'nin The Good, The Bad and The Ugly filmindeki The Ecstasy Of Gold adlı eseri, Metallica'nın konserlerde sahneye çıkmadan önce kullandıkları bir eser olarak da bilinmektedir. Kendisinden sonra gelen bir çok sanatçı ve grubu ve dahi Hans Zimmer gibi bir başka film müziği ustasını etkileyen Morricone, 2014'te müzik ve sinemadaki ellinci yılı şerefine bir dünya turnesine çıkmış ve çeşitli performanslar sergilemiştir. Müzikle olan uğraşına halen devam etmekte olan usta ismin eserlerine umarız uzun yıllar daha tanıklık ederiz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.