Sınavlardan Önce Okunmuş Sakız

Olgu Alibeygil 26.08.2016

Sınavlardan önce aklınızın daha iyi çalışması için kesme şeker yemek değil, sakız çiğnemek faydalı.

İnsanlar binlerce yıldır sakız çiğniyor. Yutmadan bir şeyi uzun uzun çiğnemek tuhaf bir aktivite olsa da değişik fayda ve zararlarının yanı sıra meğer enteresan da bir işe yararmış; hafızayı güçlendirip aklın daha iyi çalışmasını ve beynin karmaşık aktiviteler karşısında daha başarılı olmasını sağlıyormuş.


Görsel: Audrey Hepburn, Pinterest


St Lawrence Üniversitesi araştırmacıları 224 öğrenci üzerinde bir deney yapmış. Zor bulmacalar çözdürmek, sayıları tersten saydırmak gibi zor aktiviteler yaptırmadan önce öğrencileri üç gruba ayırmışlar. Bir grup teste girmeden beş dakika önce, diğer grup test sırasında sakız çiğnerken, üçüncü gruba sakız vermemişler. Ortaya çıkan sonuç şu: Aktiviteden beş dakika önce sakız çiğneyenlerin zeka kabiliyetleri çiğnemeyenlere ya da test sırasında çiğneyenlere göre daha fazla. Sakızların bazıları da şekerliymiş ama şekerin pek etkisi olmadığı görülmüş. Aktiviteden önce çiğnenen sakızın zeka üzerine etkisi ise sadece 15-20 dakika sürüyormuş.


Sakızın beyin üzerinde nasıl bir etki yapıp da bu sonucu doğurduğu tam olarak açıklanamıyor. Akla en yakın açıklamaya göre sakız çiğneme aktivitesi kalp atışını ve dolaşımı hızlandırarak beynin daha fazla kan akışına maruz kalmasını sağlıyor. Bazı araştırmacılara göre de çiğneme aktivitesi sinirleri uyarıp beynin uyanık ve dikkatli olmasının önünü açıyor. Fakat bu açıklamalar, test sırasında sakız çiğneyen öğrencilerin zekasında neden değişim olmadığını açıklamıyor. Söz konusu araştırmayı yapan psikologlara göre, belki de sakızı bilinçsizce değil, üzerinde düşünerek çiğnemek önemli. Yani test sırasında dikkati sakıza vermeyip otomatik olarak çiğnemenin pek etkisi yokken, çiğnediğinin bilincinde olmak zihinsel aktiviteyi güçlendiriyor.

Öyle ya da böyle, sınavların öncesinde en azından ilk 20 dakika üstün performans sergilemek için büyüklerimizden kesme şeker değil de okunmuş sakız istemek ve sınava girmeden beş dakika önce çiğnemek mantıklı görünüyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.