Silifke: Akmıyor Zaman Sanki

Seden Gürlek 28.08.2016

Akdeniz’in az bilinen bir yerleşkesini keşfetmeye çıkıyoruz.

Akdeniz tatil yerleri denilince Antalya, Muğla ve çevresini bilir, bu kadar der geçerdik. Uzun yıllar turizmin akın etmediği bir ilçe olarak kalan Silifke'nin günümüz kentleşmesini ülkemizin diğer turizm noktaları kadar yaşayabildiğini söylemek yanlış olur. Bu nedenle aşırı derecede turizmin geliştiği bir yer olmaması dolayısıyla, göreceli olarak daha yalın kalmıştı diyebiliriz. Küçük bir tatil noktası olan ama köklü tarihi ve muhteşem doğal güzelliğini sunan Silifke, eve dönerken huzurunuzu yüzünüze yansıtacak.

Silifke’nin en meşhur simgesi yoğurt olarak bilinse de keklik de yerelde ve civar yörelerde bir o kadar simgesi olarak bilinir. Şehre girişte büyük bir keklik heykeliyle karşılaşacaksınız. “Kekliği düz ovada avlarlar, kanadını kanadına bağlarlar” türküsü eşliğinde şehre hoşgeldiniz!

Silifke Kalesi şehrin birçok yerinden görülmektedir. Başınızı kaldırdığınız zamanlar size göz kırpacağından, 'bir gitsek' demekten kendinizi alamayacaksınız. Silifke Kalesi arkeoloji çalışmaları sonucunda Helenistik veya Roma döneminden kaldığı tespit edilmiştir. Kaleden şehrin tümünü görmek mümkün. Şehre karşı bir ziyafet çekmek isteyenler için de kalede bir restoran bulunmaktadır. Haydi buyrun!

Silifke: Akmıyor Zaman Sanki
Kaynak: mapio

Göksu Nehri’nin ikiye ayırdığı şehir taş köprüler ile birbirine bağlanmakta. Köprü kenarlarındaki çay bahçeleri, oldukça hoş esen ‘Silifke’nin poyrazına’ kulak kesilir. Çaylarınızı yudumlarken nehrin o güzel sesinde yapacağınız muhabbetinize doyum olmaz!

Biraz deniz kum güneş yapalım, ardından tarihi yerleri gezeriz diyenler için iki güzel lokasyon önerebilirim. Taşucu İncekum Plajı, adı üstünde incecik kumu ve masmavi denizi ile sizi bekliyor. Bir de küçük bir bilgi, Taşucu Limanı’ndan Kıbrıs’a feribotlar kalkıyor. Belli mi olur? Bir atlar gidersiniz!

Diğeri ise Susanoğlu beldesinde bulunan Yapraklı Koyu. Doğanın o güzel yeşili denize öyle bir güzel vuruyor ki, bu koydan çıkmak istemeyeceksiniz. Denizin dibindeki taşları bu netlikte görmek gibisi yok.

Silifke: Akmıyor Zaman Sanki
Kaynak: panoramio

Deniz sefanız bol olsun derken, biraz da kondisyon yapma vakti. Cennet Cehennem Obruğu'na doğru yol alıyoruz. Cennet Obruğu bölümü yerin 135 metre altında yer alıyor ve Roma döneminden kalan merdivenlerden iniliyor. Bu obruğa yolculuk yemyeşil olduğu için ve de en dipte bir akarsuya ulaşıldığı için Cennet denmiş. Cehennem Obruğu ise daha dik ve 110 metre derinlikte. Hadi tek nefeste bir de geri dönün bakalım!

Silifke: Akmıyor Zaman Sanki

Silifke’de tarihe olan yolcuğunuz Uzuncaburç kalıntılarından geçiyor. Bir Helenistik dönem eseri olan Unzuncaburç, Silifke’nin 30 km kuzeyinde yer alıyor. Roma döneminde de eklemlemeler edinmiş olan Uzuncaburç’un en gözde eserlerinden birisi Zeus Tapınağı.

Silifke: Akmıyor Zaman Sanki

Narlıkuyu Mozaik Müzesi, Sifike’de mutlaka görülmesi gereken yerlerden. İçerisinde ünlü ‘Üç Güzeller’ mozaiği ile karşılacaksınız. Bu üç güzeller Zeus’un üç kızı olan Aglaia, Thalia ve Euprosine’dir. Tanrıçaların üzerinde şöyle bir yazıt bulunmakta: “Ey dost, bu güzel hamamın suyunun saklı olan kaynağını kimin bulduğunu sorarsan, bil ki o kişi, kutsal adaları dürüst yöneten ve imparatorların da dostu olan Poimenios’tur.” Bu yazıttan da öğreniyoruz ki hamamı yaptıran Poimenios’un ta kendisi.

Silifke: Akmıyor Zaman Sanki
Kaynak: mapio


Son olarak da kafada karışıklık yaratan Kız Kalesi/Kız Kulesi ayrımını netleştirme zamanı. Durağımız Kız Kalesi. Mersin’in Erdemli ilçesine daha yakın olsa da Silfke’ye yaklaşık 40 dakika mesafede bulunuyor. M.Ö. 4. yüzyıldan kalma olduğu tespit edilen bu kale, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde Akdeniz’in önemli merkezlerinden biri olarak varlığını sürdürmüştür.

Silifke: Akmıyor Zaman Sanki
Kaynak: mapio
Kapak görseli:
neredekal

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.