Silah Terörüne Teknoloji Mi Dur Diyecek?

Mehmet Berkay Önen 15.07.2016

Silahları da teknoloji ile yenilemenin zamanı sizce de gelmedi mi? Daha güvenli ve teknolojik silahlar yükselişte.

Her ne kadar ülkemizde Amerika Birleşik Devletleri'nde olduğu kadar büyük bir sorun teşkil etmese de yetkisi olmayan kişilerin silahlara erişimini kontrol etmek ve sınırlandırmak tüm dünya ülkelerinin sıkıntısı olarak görülüyor. Yasal olarak silah edinmek her ülkede farklı prosedürleri tamamlamayı gerektiriyorsa da haberlerde gördüğümüz trajedilere yıllardır halen bir çözüm bulunabilmiş değil. Amerika menşeli Sentinl firması tarafından geliştirilen IDENTILOCK isimli bu yeni cihaz, ruhsatlı silahların sadece gerçek sahibi tarafından kullanılabilmesine olanak sağlayarak bu sıkıntılara bir çare olmayı amaçlıyor.

Silah Terörüne Teknoloji Mi Dur Diyecek?

Sentinl tarafından geliştirilen bu cihaz, silahların tetik kısmına monte ediliyor ve üzerinde bir de parmak izi okuyucu bulunduruyor. Silah sahibinin parmak izini algıladığında otomatik olarak silahtan ayrılan parça sayesinde, tetik mekanizması sadece silah sahibi tarafından erişilebilir oluyor. Bir saniyeden daha kısa bir sürede parmak izini okuyup silahtan kendisini otomatik olarak ayırabilen bu mekanizma sayesinde hem kötü niyetli kişilerin hem de çocukların silahları ateşlemesinin önüne geçilmek isteniyor. Bu yeni teknolojik eklenti, silah sevdalıları arasında büyük bir heyecanla karşılanmış olsa da kimi kullanıcılar cihazın çalışma prensibinden oldukça rahatsızlar. Aniden beliren bir tehlike karşısında tutukluk yapma ihtimali cihazın geniş kitlelerce benimsenmesinin önündeki en büyük engellerden biri olarak görülüyor.

Silah Terörüne Teknoloji Mi Dur Diyecek?

ABD'den 319 dolar gibi bir fiyata ön siparişini verebileceğiniz bu cihazın teslimatına yıl sonuna doğru başlanması öngörülüyor. Devlet kontrollü güvenlik güçlerinden ziyade bireysel silahlanma yanlısı kişiler tarafından talep görmesi beklenen cihaz, umarız ilerleyen yıllarda birçok insanın hayatını kurtarır. Sipariş etmek ve daha detaylı bilgi edinmek için Sentinl'ın sitesini ziyaret edebilirsiniz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.