Side: Doğa'nın ve Tarihin Birlikteliği

Seden Gürlek 24.08.2016

Akdeniz medeniyetlerini kesfetmeye devam ediyoruz.

Antalya’nın en popüler tatil noktalarından biri de Antalya merkeze araçla 50 dakika uzaklıkta bulunan ve Manavgat ilçesine bağlı Side beldesi. Side konumu itibariyle tatil seçiminizde değerlendirmeye alacağınız noktalardan biri olmaya aday. Aspendos Antik Tiyatrosu ve Perge Antik Kenti, Side’ye oldukça yakın. Hem doğası hem de zengin tarihiyle sizi şaşkına çevirecek olan Side karşınızda!

Side: Doğa'nın ve Tarihin Birlikteliği

Side’nin şehir merkezi oldukça küçük ve şirin. Hediyelik eşya satan dükkanları, yöresel el işi dükkanları, butikleri, cafe bar ve restoranları ile tipik bir sahil çarşısı. Çarşıda, oradan oraya bakarken birden karşınızda Apollon Tapınağı'nı görebilirsiniz. Bu tapınak, Roma Barışı olarak adlandırılan dönemde inşa edilmiştir.

Side: Doğa'nın ve Tarihin Birlikteliği
Kaynak: neredekal

Yazları turist akınına uğrayan Side, kumsalları ile oldukça ünlü. Side, yarımada şeklindeki yapısı ile üç yanı denizle çevrili ve incecik kumlu bir sahile sahip.

Side: Doğa'nın ve Tarihin Birlikteliği
Kaynak: neredekal

Perge Antik Kenti ise Antalya’nın 18 km doğusunda bulunuyor. Neredeyse üç bin yıllık olan Perge Antik Kenti, Antik Yunan’dan Roma İmparatorluğu'na uzanan sanat zevkini ve şehir mimarisini bütünüyle yansıtan dünyadaki sayılı arkeolojik bölgelerden biri. Troya’dan çok önce kurulmuş şehir, Büyük İskender’in de gözbebeği olarak tarihe meydan okuyor. Bugün hala Perge, özellikle hamamı ve meydanı ile geçmişteki ihtişamını ziyaretçilerine sunmaya devam ediyor.

Side: Doğa'nın ve Tarihin Birlikteliği
Kaynak: panoramio

Aspendos Antik Tiyatrosu, Antalya’ya gelip de görmeden olmaz denilecek noktalardan bir tanesi. Side’ye yarım saat mesafede bulunuyor. M.S. 2. yüzyılda Roma döneminde inşa edilen tiyatro, akustik sistemi ile dünya çapında ünlüdür. Antalya Film ve Sanat Festivali kapsamında bu antik tiyatroda birçok konserler, tiyatrolar ve gösteriler düzenlenmiştir. Buradan dönem içindeki gösterilere ulaşabilir, siz de yüzyıllardır süregelen Aspendos tiyatro geleneğinin bir parçası olabilirsiniz.

Side: Doğa'nın ve Tarihin Birlikteliği
Kaynak: bakabakagez

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.