Sibirya'da Şarbon Karantinası

İnci Vardar 28.07.2016

1500 ren geyiği telef oldu.

Sibirya’nın kuzey batısındaki Yamal Yarımadası’nda şarbon hastalığı salgınında 1500 ren geyiği öldü. Ren geyiği bakıcısı 13 nomad tedavi altına alınırken, bölge karantina altına alındı.
İsveç Radyosu Same Redaksiyonu’nun Sibirya’daki yerel gazetelere dayandırdığı haberinde 12 nomad ailenin bölgeden helikopterle tahliye edilmesinin sürdüğünü, yetkililerin ren geyiklerine toplu aşılama yapılması için hazırlık yaptığını bildirdi.

Başlangıçta bölgede süren aşırı sıcakların etkisiyle ren geyiklerinin öldüğü düşünülmüştü. Ancak tahlil sonuçları Rusya modern tarihinde rastlanan en büyük şarbon salgını ile karşı karşıya olunduğunu ortaya koydu.

Rusya’ya bağlı otonom bir bölge olan Yamal Yarımadası eyalet valisi Dmitry Kobylin yaptığı açıklamada "Salgını izole etmek için bütün gerekli tedbirleri aldık. Şimdi en önemli önlem vatandaşlarımızı, özellikle de ren geyiği bakıcıları ve bölgede çalışan uzmanları salgının etkilerinden koruyabilmek" dedi. Şarbon salgınında ölen ren geyiklerinin onlarca yıl insanların ve hayvanların ayak basmayacağı bir yere gömüleceği açıklandı.

Şarbon hastalığı, antraks adı da verilen, genellikle otçul hayvanlarda görülen, hayvandan hayvana veya hayvandan insana geçebilen, tedavi edilmediği taktirde hayvan ve insan ölümlerine neden olabilen bulaşıcı bir hastalık olarak biliniyor.

Kaynak: DHA

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.