Seyahate Çıkmadan Önce Almanız Gereken 7 Finansal Önlem

Bu yazımız, bayram tatilinde ucuz uçak bileti yakalayan ve kovalayanlar, yola çıkmadan önce para işlerini yoluna koymak isteyenler için geliyor.

1 - Kredi kartınızın özelliklerini inceleyin: Kartınızın havaalanı transferi, sağlık, seyahat ve çalıntı sigortası gibi yurt dışı avantajları olabilir. İndirimli bir otomobil kiralama servisi, belki de hiç aklınızda yokken gayet uygun şartlarla tatilinize konfor katabilir. Yurt dışı anlaşmaları sayesinde ekstra puan ve mil kazanma şansınızı da küçümsemeyin. Biriksin biriksin!
2 - Bankanıza haber verin: Bankanız olağan dışı aktiviteler yaşanan kartları size haber vermeden dondurabilir. Bu aktiviteler yoğun harcama yekünü veya yurt dışı harcaması olabilir. Seyahatinizi bankanıza haber vermeniz, özellikle kartınıza güvenerek çıktığınız bir tatilse, sonsuz faydaya sahip.
3 - Döviz alışverişinizi havaalanına gitmeden yapın: Havaalanlarındaki döviz kiosklarında döviz kurlarının aleyhinize işlediğini fark etmiş miydiniz? Eğer döviz işlemlerini ihmal ettiyseniz, sadece sizi tatil destinasyonunuza taşıyacak miktarda işlem yapın. Geri kalan işlemi ise tatile gittiğiniz noktaya bırakın.
4 - Telefon operatörünüzle data planlarını konuşun: Facebook’a birkaç fotoğraf yüklediği veya maillerinin push özelliğini kapatmadığı için yüzler ve hatta binlerce lira fatura ödeyenlerin korku dolu hikayelerini mutlaka duymuşsunuzdur. Operatörünüzle bu konuyu görüşün, uygun şartlar sunmazlarsa gittiğiniz yerde bir hat almayı, telefonunuzun data özelliğini tamamen kapatmayı ve sadece ücretsiz Wi-Fi kovalamayı düşünebilirsiniz.
5 - ATM’den para çekmeyin: Ama mutlaka çekmeniz gerekiyorsa, gittiğiniz destinasyonda bankanızın anlaşmalı olduğu diğer bankaları araştırın veya ATM Global Alliance logosunu arayın. Komisyon ödemekten kaçışınız yok ancak bu yolla %3 civarında düşük bir komisyonla yakayı sıyırabilirsiniz.
6 - Vergi iadenizi unutmayın: Ülkemizde KDV, yurt dışında VAT olarak anılan vergileri eve dönüşte geri alabileceğinizi biliyor muydunuz? Vergi oranları, vergi iadesi için asgari harcama tutarı ve diğer gereklilikler için gittiğiniz ülkenin ilgili web sitelerini gezmeyi ihmal etmeyin.
7 - Gittiğiniz yerdeki bahşiş kültürünü öğrenin: Gittiğiniz ülkede bahşiş beklenmiyor, hesaba dahil geliyor ve hatta bahşiş vermek ayıp sayılıyor olabilir. Bahşiş vermeniz bekleniyorsa dahi bahşiş oranlarını bilmeniz faydanıza olacaktır; kimi ülkede alışkanlıklarımızın aksine %15, hatta %20 bahşiş vermeniz beklenirken kimi ülkede ise alışverişin üstü olarak verilen bozuk paralar yeterli olabilir. Hatta en iyisi, telefonunuza GlobeTipping gibi bir uygulama kurmanız.


Kaynak: Business Insider

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.