Seviyoruz ve Hiçbir Şey Bilmiyoruz

İrem Çamarası 29.09.2016

Değer yargılarınızı ve sevginizi sorgulayacağınız bir oyun sizi bekliyor…

Seviyoruz ve Hiçbir Şey Bilmiyoruz

Moritz Rinke'nin kaleme aldığı oyunun yönetmeni Kemal Aydoğan. Oyunda sahneyi Sermet Yeşil, Berfu Öngören, İnan Ulaş Torun ve Özlem Taş paylaşıyorlar.

Seviyoruz ve Hiçbir Şey Bilmiyoruz, 4 farklı kişinin aynı çatı altında birleşerek yaşadıkları çatışmaları ve kendileri ile hesaplaşmalarını anlatıyor. İş sebebi ile evlerini değiştirmek zorunda kalan Sebastian (Sermet Yeşil) ve Hannah (Berfu Öngören) çifti, henüz taşınma hazırlıklarını bitirmemişken, Roman (İnan Ulaş Torun) ve Magdalena (Özlem Taş) çifti eşyalarını çoktan toplamış yeni evlerine taşınmaya başlamışlardır bile. Roman ve Magdalena yeni evlerine geldiklerinde henüz toplanmamış olan ev sahipleri ile karşılaşıyorlar. Ve iki çift bir süre beraber yaşamak zorunda kalıyorlar.

Birbirinden çok farklı karakter açılımları

Hannah ve Sebastian, birbirlerini fakültede tanıyan iki gençken, zaman içinde birlikte değişiyorlar. Hannah kariyer sahibi, düzenli bir kadın olarak izleyicinin karşısında yerini alıyor. Sebastian ise hayatın sadece işten ibaret olmadığını düşünen, her şeyi sorgulayan biri olarak karşımızda. Sebastian kitaplarla meşgul olmayı severken, Roman işi gereği teknolojik konulara meraklı biri.

Roman ve Magdalena ise daha da farklı bir çift. Roman işkolik gibi gözükse de zamanla duygularını hiçe sayan ve farklı bir hayat yaşayan biri haline dönüştüğünü görüyoruz. Magdalena ise sevgi dolu kalbi ile karşımıza çıkıyor ve hayatını kocasına adamış, tek istediği karşılıklı sevgi görmek olan bir karakterimiz.

Birbirimizi ne kadar tanıyoruz?

Oyunun ilerleyen zamanlarında Magdalena ve Sebastian, Hannah ve Roman arasındaki ilişkiler değişmeye başlıyor, birbirleriyle yakınlaşıyorlar. Seyirciyi her sahnede biraz daha şaşırtmayı başaran oyun bir yandan da bize kendimizi sorgulatıyor.

Seviyoruz ve Hiçbir Şey Bilmiyoruz

Bengi Günay tarafından tasarlanan dekor ise gayet sade bir şekilde izleyicisinin karşısına çıkıyor. İki kapılı bir duvar, birkaç sandalye ve birkaç kitaptan oluşan dekor sadece ihtiyaç duyulan eşyalardan oluşuyor. Zaten oyunu izlerken izleyici dekora dikkat bile edemiyor.

Oyun seyircisine insanların aslında birbirini tanımadıklarını, çatışmalarını, dünya görüşlerini ve kendilerini ifade etme biçimlerini anlatmaya çalışıyor. Süregelen zaman içinde karşındaki insanı tanımadan sadece alıştığın için yanında olduğunu gösteriyor. Aslında tanıdığında bambaşka bir kişi olacağını söylüyor.

Seviyoruz ve Hiçbir Şey Bilmiyoruz, gerçek anlamda adını taşıyan bir oyun olarak seyircisine keyifli dakikalar yaşatıyor…

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.