Sessizlik... Biraz Sessizlik!

İnci Vardar 22.09.2016

Kalabalıktan nefret edip dışarı çıkamıyor, gürültüden nefret edip yerinizde duramıyorsanız, Muzo derdinize derman olabilir.

Biraz dokungaçlı, hayli samimi bir toplum olduğumuz için bizim memlekette pek önem verilmediğini düşünebileceğiniz ama dünyanın en elzem ihtiyaçlarından biri olan "kişisel alan" (özel alan olarak da geçiyor) diye bir kavram var. Bu kavram sadece birilerinin size durup dururken temas etmesini değil, ortak alanlarda rahatınızı kaçıracak şekilde hareket etmemesini de içeriyor. Örneğin toplu taşıma araçlarında bağıra bağıra telefon görüşmesi yapan kişi veya gece yarısı gürültü yapan üst kat komşunuz aslında kişisel alanınıza tecavüz etmiş oluyor.

"Keşke etrafımda beni dış etkenlerden uzak tutacak bir balon olsa" hissiyatı sadece bizim kültüre ait değil ama ecnebistanda "personal space" kavramı bizim coğrafyamızda olduğundan daha erken benimsendi, dolayısıyla buna yönelik teknolojiler de orada geliştiriliyor.

Sessizlik... Biraz Sessizlik!

Karşınızda Muzo!

Bahsi geçen teknolojinin adı Muzo. Bizde olsa "Muzafferi çalıştırsana" diyebileceğimiz kadar samimi, bizden bir ismi var yani. Muzo'nun düğmesine bastığınız zaman etrafınızdaki sesler nötralize oluyor veya sizin sesiniz, çevrenizdeki rahatsız olabilecek kişilere ulaşmıyor. Aslen nasıl çalıştığı hakkında en ufak bir fikrim yok, aklım almadı. Ufacık cihazın içinde anti-titreşim sistemi bulunuyormuş rahatsız edici olabilecek sesleri algıladığında "Billionsound teknolojisi" kullanarak dinamik, realistik sesler oluşturup rahatsızlığı en aza indiriyormuş. (Hayır, hâlâ hiçbir şey anlamadım.)

Sessizlik... Biraz Sessizlik!

"Sesi kısar mısınız?" diye gerginlik çıkarmaya gerek yok

Mesela bir yerde kahve içiyorsunuz ve her nedense cafe çalışanları o çok bayıldıkları dımtıs dımtıs müziğin sesini, sizin arkadaşınızı duymanızı engelleyecek kadar çok açmışlar. Eğer Muzo'nuz varsa, sesinizi duyurmak için boğazınızı parçalamanıza gerek yok. Düğmeye basıyorsunuz, Muzo hem müziğin ve çevrenizde bas bas bağıran insanların size ulaşmasını engelliyor hem de sizin sesiniz dışarı gitmiyor. Uyumak, konsantre olup çalışmak veya sadece yanınızdaki kişiye gizli bilgiler vermek istiyorsanız da Muzo'yu çalıştırmanız yeterli.

Huzura ulaşmanın fiyatı yaklaşık 500 TL

Muzo'nun güzel özellikleri, kolayca taşıyabileceğiniz kadar minik olması ve her yere yapıştırılabilmesi. Kalabalıktan ve gürültüden nefret eden insanlar bu işi o kadar sevmiş ki, Kickstarter'daki kampanyaya bağış üstüne bağış yapıp Muzo'nun üreticisi olan Celestial Tribe'ın hedeflerini %533 aşmasını sağlamışlar. Şimdi de aynı sayfadan ön sipariş verebiliyor ve Muzo'ya 249$ yerine 159$'a sahip olabiliyorsunuz. Eklenecek gümrük vergisi başka bir hikaye tabii.

Muzo vaatlerini ne kadar gerçekleştirebilir bilmiyorum. Belki Muzo almak yerine kaslı bir Muzaffer abi ayarlamak ve sokakta korna çalan sürücüleri veya sabaha kadar partileyen komşuları dövdürmek daha ucuza gelir. Ama yine de her yere götürebileceğiniz ve kimseye şiddet uygulamadan huzuru bulacağınız bir yöntem tercih ediyorsanız, denemeye değer gibi görünüyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.