Sesi Biraz Daha Yükseltebilir miyiz?

Amanda Aman 02.09.2016

Yüksek sesle geleceği düşleyenler, bu sergiye!

Tasarımda idealist olmak yeni bir yaklaşım değil. Fakat vurgu değişiyor, odak tasarım nesnesinden fikrin kendisine kaymış durumda. Eleştirel düşünme ve yaratıcılık yeni düşünme şekillerinin önünü açıyor. Dreaming Out Loud (Yüksek Sesle Hayal Etme), Amsterdam'ın Stedelijk Müzesi'nde gerçekleştirilen sosyal odaklı bir tasarım sergisi. Burada laboratuvar ortamında üretilen et örgüsü ve akıllı telefon şarj edebilen akıllı pencere sizleri bekliyor.

Sesi Biraz Daha Yükseltebilir miyiz?

Katılım açık çağrı ile gerçekleşmiş, 250'den fazla tasarımcı müracaat etmiş. Seçilen 26 başarılı tasarımcının eserlerinden oluşan sergide insani ve ekolojik felaketler başta olmak üzere sosyal sorunlar ele alınıyor.

Sesi Biraz Daha Yükseltebilir miyiz?

Marjan van Aubel'in tasarımı pencere, içerdiği solar hücre katmanı ile güneş ışığını elektrik enerjisine dönüştürebiliyor. Başka bir deyişle, cihazları şarj edebiliyor. Genç tasarım dahisi Boyan Slat'ın okyanus temizleyici cihazı denizleri plastikten arındırmayı hedefliyor. Prototipi Kuzey Denizi'nde denendi bile. Van Aubel'in güneş paneli konsepti, şirketi Caventou'da başka aygıtlar üzerinde deneniyor. Daha önce yer verdiğimiz Studio Roosegaarde tasarımı Rotterdam Duman Kulesi'nin filtrelediği sıkışmış hava kirliğinden üretilen yüzük de sergide rastlayacağınız parçalardan.

Sesi Biraz Daha Yükseltebilir miyiz?
Sesi Biraz Daha Yükseltebilir miyiz?

Sergide ayrıca tamirat veya geri dönüşüm teşvik edilerek günlük tüketime meydan okunuyor.Geri dönüştürülmüş kayak kasklarından broşlar yapan Benedikt Fischer ve kimyasal atıklardan imal edilmiş ayna tasarlayan Studio Drift, materyalin tekrar kullanımının altını çiziyor. Marcia Nolte, Stijn van der Vleuten ve Bob Waardenburg üçlüsünün We Make Carpets (Biz Halı Yaparız) koleksiyonunda parlak renkli plastik kokteyl karıştırıcıları ve şemsiyelerden üretilmiş, alışılmışın dışında kilimler yer alıyor.

Sesi Biraz Daha Yükseltebilir miyiz?

26 Ağustos'ta açılan sergi 1 Ocak 2017'ye kadar izlenebilir. Daimi koleksiyonda yer almaya hak kazanan tasarımların bu yılın sonlarına doğru açıklanması bekleniyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.