Ses Engelleyici Kulaklıklar İle Gürültü Dışarıda Kalıyor

Mehmet Berkay Önen 09.09.2016

Ses engelleyen kulaklıklar, içlerinde çok ciddi bir teknolojiyi barındırıyorlar.

İster müzik dinlemek, ister telefonla konuşmak, ister film izlemek için kullanın, kulaklıklar hemen hemen hepimizin hayatında önemli yer eden ve gün içerisinde defalarca takıp çıkardığımız bir teknolojik ürün olarak yıllardır bizimle. Özellikle akıllı telefon devriminden sonra neredeyse herkesin iyi ya da kötü bir kulaklığı oldu. Dün, Apple'ın gerçekleştirdiği yeni ürün lansman etkinliğinde de en çok ilgiyi çeken ürün bir kablosuz kulaklıktı. Türkiye için çok da yeni olmayan bir ürün kategorisi de gürültü engelleyici kulaklıklar. Dışarıdan bakıldıklarında sıradan bir ürünmüş gibi görünen bu ses cihazları aslında çok karmaşık işler yaparak size sıfır gürültülü bir müzik dinleme deneyimi sunuyorlar.

Ses Engelleyici Kulaklıklar İle Gürültü Dışarıda Kalıyor
Görsel Kaynağı: Center Point Audio

Peki ses engelleme teknolojisi nasıl çalışır?

Ses engelleme teknolojisi, aslında birkaç parça donanım ve birkaç parça da yazılımdan oluşan dijital bir sistem. Bu sistemin en önemli parçası ise mikrofon. Önce, kulaklığınızın dışarı dönük yüzünde bulunan bir mikrofon gürültüyü duyar. Ardından cihazın içerisinde gömülü bulunan bir çip yardımıyla bu gürültünün zıt gürültüsünü oluşturur. Hoparlörlerden hem müzik hem de bu ters gürültü sesi çıkar. Ters gürültü etrafınızdaki sesleri engelleyerek sadece müzik sesine odaklanmanıza yardımcı olur.

Ses Engelleyici Kulaklıklar İle Gürültü Dışarıda Kalıyor

Fotoğrafı bile gürültülü, değil mi?

Ses Engelleyici Kulaklıklar İle Gürültü Dışarıda Kalıyor

Şimdi de piyasada bulunan bazı ses engelleyici kulaklıkları inceleyelim. Normal kulaklıklardan daha yüksek fiyatlara satılsalar da İstanbul gibi bir şehirde yaşayanlar için bizce oldukça mantıklı bir yatırım.

1. Bose QuietComfort 35

Bose bu konuda dünyanın en önde gelen birkaç markasından biri diyebiliriz. Uzun zamandır yüksek kaliteli ses cihazları üreten Bose aslında ürettiği ürünlerle gürültü önleyici kulaklık kategorisini de yarattı diye düşünebiliriz. QuietComfort 35 ise Bose'un bu güne kadar yaptığı en iyi gürültü engelleyici kulaklık. Bluetooth üstünden telefonunuza bağlanan bu üründe iki adet mikrofon bulunuyor. Bu sayede gürültüyü daha iyi analiz eden kulaklık, ters gürültüyü de daha doğru bir hassasiyetle üretebiliyor. 20 saate kadar pil süresi bulunan kulaklığı isterseniz kablolu olarak da kullanabilirsiniz.


Ses Engelleyici Kulaklıklar İle Gürültü Dışarıda Kalıyor

2.Audio-Technica ATH-CN9

Audio Technica'nın bu modelinde dört adet mikrofon bulunuyor. Sadece kablolu olarak kullanılabilen bu kulaklık, gücünü bir adet AAA boyutundaki pilden alıyor. Üzerindeki tuşlar sayesinde gürültünün tipine göre değişiklik yaparak daha başarılı bir ses engelleme yapabileceğiniz ürün, sadece kulaklık olarak kullanıldığında bile oldukça başarılı bir ses veriyor.

Ses Engelleyici Kulaklıklar İle Gürültü Dışarıda Kalıyor

3.Sony 1000X

Sony de aslında çok uzun zamandır ses teknolojileri alanında başarılı ürünler üreten bir firma. Birçoğumuz için zamanında evde bir Sony müzik sistemine sahip olmak büyük bir lükstü. 1000X de bu mirasın devamında gelen bir ürün. Bluetooth bağlantısı ile telefonunuza ya da tercih ettiğiniz ses kaynağına bağlanan ürün 'SENSE ENGINE' isimli bir teknoloji ile beraber geliyor. Bu sayede tüm frekanslardaki sesi başarıyla filtreleyebiliyor. Dokunmaya karşı hassas olan dış kaplaması sayesinde sadece elinizi kulağınıza götürerek de sesi açıp kapayabilirsiniz.

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.