"Sen Yaparsın, Ben Yapacağım Derken..."

İnci Vardar 04.08.2016

Sanki "Bakkala hangimiz gidelim?" tartışması gibi görünüyor ama asıl olay, Can Dündar'a silah çekip muhabir yaralamak.

Gazeteci Can Dündar'a, İstanbul Adalet Sarayı önünde silahlı saldırı düzenleyen ve muhabir Yağız Şenkal'ın bacağından yaralanmasına neden olan Murat Şahin'in de aralarında bulunduğu 3 sanığın yargılanmasına devam edildi.

İstanbul 28. Asliye Ceza Mahkemesi'nde üçüncü celsesi görülen duruşmaya, 8 yıl 10 aya kadar hapsi istenen tutuklu sanık Murat Şahin ile 6,5 yıla kadar hapisleri istenen tutuksuz sanıklar Ergün Celep ve Sabri Boyacı katıldı. Saldırıda yaralanan NTV muhabiri Yağız Şenkal duruşmada hazır bulundu. Can Dündar, yurt dışında olduğu için duruşmaya katılmadı.

Açıklamalar mahkeme fıkralarını andırıyor.

Duruşmada söz alan sanık Sabri Boyacı, "Murat Şahin ile arkadaşlığım mahalleden. İkimizi olaylara aynı şekilde bakıyoruz ve değerlendiriyoruz. Vatanını milletini seven biriyim. Basından ve televizyondan izlediğimiz kadarıyla ikimiz Can Dündar'ı yaptığı yalan haberlerle yurt dışına bilgi verdiği için ve kendisini çok takdir ettiğim, vatan evladı olduğunu düşündüğüm Alaattin Çakıcı hakkında yalan haber yaptığı için 'Can Dündar'ın kulak pasını alacağım, kalp adrenalini yükselteceğim' dedim. Amacımız kesinlikle öldürmek değildi. Murat da 'Ben yapacağım' dedi. Sen, ben derken Murat yapmaya karar verdi. Ama o gün yapacağını bilmiyordum. Eylemi yapacağından haberim yoktu. Ayrıca tabancayı da bana emaneten vermiş değildir ya da ben kendine temin ettiği tabancayı vermedim" dedi. Bunun üzerine sanık Murat Şahin de "Ben Sabri'ye olaydan önce tabancayı vermiştim. Ama başka eşyalar arasında saklıydı. Bu nedenle kendisi tabanca verdiğimden habersizdi" dedi. Sanık Ergün Celep'in avukatı ise "Sanıklar arasındaki ilişki bizi ilgilendirmiyor. Dündar gelmiyorsa, duruşmaya müvekkilimin de vareste tutulmasını talep ediyorum" dedi.

Bir de mahkemenin tarafsızlığı konusunda kuşkuya düşüyorlar...

Hakim, Can Dündar'ın yurt dışında olması ve henüz dönme tarihinin yakın olmaması nedeniyle davanın sürüncemede kalacağı gerekçesiyle dinlenilmesinden vazgeçilmesine karar verdi. Hakim, CHP Milletvekili Muharrem Erkek'in de tanık olarak dinlenilmesi kararından vazgeçti. Sanık Ergün Celep'in avukatı, dosyada gerekli gereksiz birçok tanığın dinlendiğini öne sürerek "Can Dündar ve Muharrem Erkek olayın önemli görgü tanıklarındandır. Mahkemenin tarafsızlığı konusunda kuşkuya düştük. Hakimin reddini istiyoruz" dedi.

Dündar'ın avukatı ise "Müvekkilim bu dosyada mağdurdur, sanıklarla aynı konumda değildir. Duruşmaya gelmesi de zorunlu değildir. Bu sebeple ret gerekçeleri oluşmamıştır" dedi. Hakim, ret talebinin yasal koşullarının oluşmadığı gerekçesiyle reddine karar verdi. Sanık Murat Şahin'in tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme, duruşmayı 25 Ağustos'a erteledi.


Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.