Şekerin Korkunç Yüzüyle Tanışın

Venüslüler Ekibi 28.05.2018

Bu kadar tatlı, insanı mutlu eden bir şeyin, eroin kadar bağımlılık yapma gücü taşıdığına inanmak zor, değil mi?

Her gün sağlık ve beslenme hakkında, birbiriyle çelişen bilgiler bombardımanına tutuluyoruz. Bizim için zararlı veya faydalı olan, düzenli yememiz ya da ağzımıza sürmememiz gereken pek çok gıdadan bahsediliyor. Üstüne üstlük, her reklam kuşağında çok lezzetli görünen yiyecek ve içecekleri gözümüze sokup duruyorlar. Zorlayıcı diyetleri, “masum” tatlıları ve tatsız ürünleri bir yana bırakıp tek bir şeye odaklanalım: Şeker öldürür!
Bakın, bu dünya tatlısı hakkında neleri yanlış biliyor ve sağlığımızı riske atıyoruz:


1. Yapay tatlandırıcılar daha sağlıklıdır.
Daha az kalorili olduğu ve lezzetten ödün vermenizi gerektirmediği için belki siz de şeker yerine tatlandırıcılara başvuruyorsunuz. Ne var ki, bazı çalışmalar, yapay tatlandırıcıların kan şekerinizi daha fazla yükselttiğini ve bağırsakta bulunan bakteri tiplerini değiştirdiğini belirtiyor. Bunun sonucunda obezite, yüksek şeker, yetersiz vitamin emilimi gibi durumlarla karşılaşmanız mümkün.


2. Şeker doyurucudur.
Reklamlardan gençlerin bir cips yiyip aşırı enerjik ve neşeli olduğunu görüyoruz. Gördüğümüz şey doğru. İşlenmiş gıdaların pek çoğunda da yüksek miktarda bulunan şeker, gerçekten de size hemen yüksek enerji verir ancak çok kısa sürede kan şekeri düşer ve eskisinden de daha yorgun hale gelirsiniz. Elbette kullanılmayan şeker vücutta birikir. Sonuç: Fazla kilolar, halsizlik, daha fazla şeker ihtiyacı! Bunun yerine bir parça meyveye ne dersiniz?


3. Ama meyvelerde de şeker var. Demek ki onlar da zararlı!
Şeker var, şeker var. Meyvelerde bir miktar doğal şeker olduğu doğru ama aynı zamanda meyveler vitamin, mineral ve lif de içeriyor. Üstelik, enerji yoğunluğu şekerli gıdalardan daha düşük olduğu için çok fazla yemeniz de pek mümkün değil, tıkanırsınız. Diğer yandan, marketlerde satılan meyve sularının çoğunda ekstra şeker ve diğer katkı maddeleri bulunuyor. Asıl dikkat etmeniz gereken “meyve” de bu.


4. Organik, esmer şeker yesem olmaz mı?
Ne yazık ki, olmaz. Beyaz şekerin esmer şekerden daha fazla işlem gördüğü ve katkı maddesi içerdiği doğru ama bu, esmer şekeri masum yapmıyor. Sonuçta kimyasal yapısı beyaz şekerle aynı ve onun da sağlığa hiçbir faydası yok. Bu aralar çok gözde olan Agave şurubu da ne yazık ki faydasız, hatta zararlı olabilecek gıdalar sınıfına giriyor.


5. Agave demişken... Bu ürünler şekersiz sayılmıyor mu?
Üzerinde “şekersiz” yazan gıdaların içeriklerini okumanızı öneririz. Bunları tatlandırmak için yapay tatlandırıcı, Agave veya benzeri malzemeler kullanılıyor. Pek sık rastlamasak da bazı ürünlerin balla tatlandırıldığını görüyoruz. Siz de “Artık şekersiz besleniyorum! Oh ne güzel!” derken, Agave şurubu sayesinde, vücudunuzu şekerden daha çok fruktoza boğuyor olabilirsiniz.

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.