Şekere Alternatif Olarak Tereyağından Daha Makul Öneriler

Özge Kaya 25.05.2016

Yasal uyuşturucu benzetmeleri yapılan şekeri hayatımızdan çıkaramıyorsak, ne yapmalı? Canan Karatay’ın 'çaya şeker yerine tereyağı' önerisi sizin de içinize çok sinmediyse aşağıdaki önerilere bir göz atmakta fayda var.

Şekerin zararları artık herkesin malumu.

Fakat tamamen şekerden uzak durmayı başarabiliyor muyuz, orası biraz muamma. Peki, yasal uyuşturucu benzetmeleri yapılan şekeri hayatımızdan çıkaramıyorsak, ne yapmalı? Canan Karatay’ın çaya şeker yerine tereyağı önerisi sizin de içinize çok sinmediyse aşağıdaki önerilere bir göz atmakta fayda var.

Bal

Arıların mucizesi olarak tanımlanan bal, lezzetinin yanı sıra pek çok faydaya sahip. Antioksidan özelliği, enerji vermesi ve bağışıklık sistemine desteğiyle yiyecek ve içeceklerinizi tatlandırmak için iyi bir alternatif. Tabii ki "5 kavanoz bal 50 lira" masallarına kanmadığınız sürece.

Akağaç Şurubu

Evet, kreplerle birlikte servis edilen şuruptan söz ediyoruz. Akağaç gövdesindeki özün kaynatılmasıyla elde edilen bu şurup biraz masraflı bir alternatif olabilir, zira sadece yılın 3 ayı öz veren Akağaç’tan 1 litre şurup elde etmek için 40 litre özün kaynatılması gerekiyor.

Pekmez
Hem doğal hem de içerdiği vitamin ve antioksidanlar bakımından zengin olan pekmez de tatlı ihtiyacını gidermek konusunda iyi bir seçenek.

Hurma Şekeri

Öğütülüp toz haline getirilmiş hurmayı yulaf-süt gibi karışımlarınızı tatlandırmak için kullanabilirsiniz. Hurma aynı zamanda lif, demir, magnezyum açısından da oldukça zengindir.

Tarçın

Tarçın da meyve pürelerini ya da salatalarını tatlandırmak için birebir. Ayrıca sütle de çok yakışır. Tarçının en güzel özelliklerinden biri de, tatlı ihtiyacını gidermenin yanı sıra kan şekerini de düşürmesi.

Özge Kaya


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.