Şehrin Yerlisi Gibi Nasıl Takılırsınız?

Bener Onar 13.12.2016

“Neden yerli gibi takılalım ki” diyenleri duyar gibiyiz... Hemen aklımıza gelenleri söyleyelim!

Gittiğiniz yerlerin yerlisi gibi takılmak her zaman size daha renkli, keyifli ve unutulmaz bir tatilin yolunu açar. Turist gruplarının rotasından çıkarsanız nelerle karşılaşabilirsiniz çabucak sıralayalım...

Daha iyi yemekler yer, yerel tadları deneyebilirsiniz.

İnsanlarla tanışırsınız, iş kontağı bile edinebilirsiniz.

“Aferin turist gibi değil bunlar” övgüsü alır, karizmanıza artı bir puan eklersiniz.

Bekar gruplarla tanışıp. oradan oraya sürüklenebilirsiniz.

Bir sonraki gece nereye gidelim derdiniz ortadan kalkar.

Şehrin Yerlisi Gibi Nasıl Takılırsınız?

Zamanın değerini bilin?

Kısa bir tatile çıkıyorsanız her yeri göreceğiz diye kendinizi hırpalamayın. İlla ki bir gün yeniden oraya gidersiniz kafanıza takmayın. Şehir turunu bitirdikten sonra mutlaka dinlenin. Elbette otelde saatlerinizi de heba etmeyin. “Bu kadar yol geldik. Haydi kalk” demek kendiniz için iyi bir motivasyon cümlesi olacaktır.

Rehber kitapları çöpe atın

Yıl olmuş 2016. Sosyal medyası, web siteleri, blogları, aplikasyonları ayrı güzel. Rehber kitaptan size bir şey çıkmaz. Otelin lobisindeki gazetelere göz gezdirin, şehirde broşür dağıtanları hor görmeyin! İç güdülerinize güvenin her yiğidin yoğurt yiyişi ayrıdır unutmayın. Size güzel bir site tavsiye edelim: https://www.likealocalguide.com/

Şurada tanıdık var mı?

Gideceğiniz yerde bir tanıdık var mı önceden mutlaka “check” edin. Kuzeninin kuzeni de olsa fayda sağlayabilir. Şu bir gerçek ki insanlar her zaman yeni insanlarla tanışmayı severler. Kendinizi facebook tacizcisi gibi hissetmeyin. Yine de olası rehberinizi biraz önceden araştırın. Biraz bayık bir tipse hiç topa girmeyin!

Şehrin Yerlisi Gibi Nasıl Takılırsınız?

Taksiciler candır

Mutlaka ama mutlaka taksiye binin ve muhabbeti koyun. Sonuçta Türkiye’deki gibi kısa mesafe tribi yemeniz yüksek ihtimal değil. Genç taksiciler sizi doğru yere yönlendirebilir. Baktınız elemanda iş var kartını alın. Bir yere çıkmadan önce onu arayın gelsin sizi alsın.

Oteli boşverin

Ev tutmak iyi bir fikir olabilir. Merdivenden çıkarken 2 kız arkadaşı gördüğünüzde girişken olun. “Merhaba biz de yeni geldik” demekten çekinmeyin.

Pazara, markete gidin

Lokallerin evde yemek yapma alışkanlıkları olabilir ama bunun için malzeme lazım değil mi? Pazar, süper market gibi yerlerde kendinizi akşam yemeğine davet ettirmeye kasmayın ama “Yemek sonrası ne yapacaksınız?” sorusu iyidir.

İngilizce menü olayına takılmayın

Garson İngilizce bilmiyor, menüde hamburger yazmıyor eyvah! Yan masaya gelen siparişini beğendiniz mi işaret edin. Yan masadan yardım alın gerekirse.

Şehrin Yerlisi Gibi Nasıl Takılırsınız?

Merdivende oturmak ayıp değildir

Şehir merkezlerinde illa kafede barda oturacaksınız diye bir şey yok. Marketten şarabınızı alın. “Tirbuşonunuz var mı” diyeceksiniz 5 dakika sonra kendinizi peynir yerken bulacaksınız!

3-4 kelime ezberleyin

Cem Yılmaz’ın meşhur “ne kadar yabancı dil biliyorsun-kendimi ifade edecek kadar kalıbı” her zaman işe yarar. “Merhaba” ve “şerefe” olmazsa olmazlarınız. Argo kartınızı promil artana kadar kullanmayın!

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.