Şehir Planlaması ve Sağlığımız Arasındaki İlişki

Ece Soylu 23.10.2016

Araştırmalara göre modernize edilmiş şehirlerin sağlığımızla doğrudan ilişkisi var!

Eski şehirlerin birbirine karışmış yolları, sıkıştırılmış düzeni ve yürümeye elverişli bol kavşaklı yolları sadece tarihi bir atmosfer yaşatmakla kalmayıp sağlımızı da olumlu etkiliyor. İstanbul’un hala ayakta kalmayı başarabilmiş eski semtlerine yolunuz düştüğünde ya da Avrupa’nın buram buram tarih kokan şehirlerinde dolaştığınız esnada içinize dolan huzur, bedeninizin sağlık çığlığı olabilir.

Şüphesiz bunun en önemli sebebi eski şehirlerin insan odaklı dizayn edilirken, sözüm ona modern şehirlerimizin insandan çok, insanın donatıldığı teknolojiyi kaldıracak şekilde inşa edilmesidir. Hali hazırda içinde yaşadığınız modern şehirleri gözünüzün önüne getirdiğinizde, muhtemelen sizin de gözünüze yaya yolundan çok otoban, insandan çok araba çarpacaktır.

Şehir Planlaması ve Sağlığımız Arasındaki İlişki

Fotograf: dreamstime.com

Daha çok kavşak, daha az diyabet.

Modern şehirler, insanların yaşam alanını daralttı. Dolayısıyla insanlar, eski şehirlere kıyasla daha az yürümeye ve daha az bisiklete binmeye başladı. Yani, sağlıksız yaşam alışkanlıklarımızın ilkini edinmiş olduk. Connecticut Üniversitesi'nde, Norman Garrik ve ekibinin yaptığı araştırmaya göre şehirdeki kavşakların yoğunluğu ile obezite, diyabet, tansiyon, astım ve kalp rahatsızlıkları gibi temel hastalıklar arasındaki 'direkt' ilişki ortaya konuldu. Araştırmadan çıkan sonuca göre; şehir, ne kadar kesişen yol olacak şekilde dizayn edilirse, bahsettiğimiz hastalıkların görülme oranı büyük ölçüde azalıyor.

Şehir Planlaması ve Sağlığımız Arasındaki İlişki

Geniş ve çok şeritli yollar sağlığımızı olumsuz etkiliyor.

Araştırmada elde edilen bir diğer sonuç ise geniş ve çok şeritli yolların yayalar üzerinde değersizlik hissi yaratması... Yolun geniş olması ve çok sayıda aracın bulunması, yayalarda ikinci planda olma hissi yaratıyor. Dolayısıyla yürümeye karşı isteksizlik artıyor. Alışveriş merkezlerinin varlığı da bir diğer etken... Aradığımız her şeyi bir çatı altında toplayan bu modern yapılanma, bizi tembelliğe sürüklüyor. Araştırmada ulaşılan sayısal verilere göre; alışveriş merkezleri obeziteyi % 13.7, diyabeti ise %24.9 oranında artırıyor.

Şehir Planlaması ve Sağlığımız Arasındaki İlişki

Bir diğer tehlike modern şehirlerdeki yemek endüstrisi.

Modern şehirlerin vazgeçilmezi fast food zincirleri, zaten yürümeye üşenen bir yığın insan için bir başka tehlike unsurunu oluşturuyor. Modern şehirlerde geçen hızlı yaşamlar, yemek konusunda da aceleci davranmamıza neden oluyor ve ‘hazır ve hızlı yiyecek’ olarak tabir ettiğimiz fast food tüketimi bir çığ gibi büyüyor. Zincir restoranlar, satışlarını arttırmak için birçok farklı strateji izliyor ve bunların başında fast food yeme alışkanlığını ‘modernizm’ ile harmanlayarak sunmaları geliyor. Özetle, "tabii ki, fast food yiyeceksin çünkü 21. yüzyılda yaşıyorsun!"

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.